banner1065
x

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç’in iş gündemi…

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren KDV indirimini değerlendirdi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç’in iş gündemi…
EndüstrideAra - Haber Detay

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren KDV indirimini değerlendirdi. Güleç, bu uygulama sayesinde geçtiğimiz yıl sektörün iç pazarda yüzde 30’dan fazla büyüme kaydettiğini belirtti.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörünün yeni pazarlara ulaşabilmesi adına yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve sektörün en büyük beklentisinin yürürlüğe giren bu KDV indiriminin kalıcı olması olduğunu, geçtiğimiz yıl bu uygulama sayesinde iç pazarda yüzde 30 büyüme kaydettiklerini söyledi Güleç, mobilya sektörünün Türkiye için lokomotif sektörlerden biri olduğunun da altını çizdi.

“Projelerimize devletten hususi destek bekliyoruz”

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın öngördüğü en asgari yüzde 10 indirim ile birleşen KDV indirimi sayesinde mobilya alımının kolaylaştığını söyleyen Güleç, bugün geldikleri noktada 2 bin 500 liralık bir mobilyanın bin lira düşük fiyatına alıcı bulduğunu söyledi. Bahsi geçen bu fiyat aralığının mobilya sektöründe önemli bir indirim olduğunu vurgulayan Güleç, KDV indiriminin sektörlerinde kalıcı olmasının Türkiye ekonomisine büyük getiri sağlayacağının altını çizdi. Güleç sözlerine “Bununla birlikte, Federasyon ve İhracatçı Birliği olarak hazırlandığımız Orta Ölçekli Mobilya İhtisas Üsleri projesi ve Pazar Seni Bekliyor – 6.000 İhracatçı projelerimize devletimizin özel olarak desteklerini beklemekteyiz. Bu iki proje de sektörümüzüm ölçeğinin kurumsal ölçeklerinin büyütülmesi ve 2023 ihracat hedefine ulaşmasında büyük adımlar anlamına gelecektir” şeklinde devam etti.

“İthal bağımlılığı maliyet baskısı yaratıyor”

Mobilya sektöründe özellikle sunta, MDF, sünger ve hırdavat gibi malzemelerde ithal bağımlılığı oldukça yüksek. Konuya ilişkin İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, “Yüzde 96’ya yakın KOBİ’den oluşan mobilya sektöründeki firmalarımız, sunta-MDF’de yüzde 100’ün üzerindeki küresel dinamiklerin bir hayli üzerinde olan fiyat artışları nedeniyle üzerlerinde büyük bir maliyet baskısı hissediyorlar. TÜİK verilerine göre sektörümüz yılın ilk 6 ayında yüzde 5,8 oranında daraldı” dedi.

Güleç, dalgalı kur oranlarının üreticilere olumsuz etki ettiği gibi mobilya sektöründe de büyük bir risk oluşturduğunu belirtti. Son dönemdeki kur oranlarının düşmesi neticesinde sektör paydaşlarının biraz olsun rahatlayabildiğini dile getiren Güleç, bu KDV indirimi ile birlikte de mobilya sektörünün hareket alanını genişletebileceğini öngördüğünü söyledi. Güleç son olarak, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele ve uzun süredir beklediğimiz KDV indirimleri ilave edildiğinde sektörümüzün yeniden büyüme ivmesi yakalayacağı inancındayız, Diğer sektörlerdeki gibi bir dalgayı asla beklemiyoruz. Özellikle, mobilya sektörünün yerel kalkınmanın ana dinamiğini oluşturduğu İnegöl’de ardı ardına gelen bu pozitif hamleler kısa süre içerisinde etkisini gösterecektir.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 12:32
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler