banner1339
x

İMMİB’İYE KOORDİNATÖR BAŞKAN

Türkiye’nin lider ihracatçı Birliği İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), iştigal sahasındaki altı sektörle 11 aylık ihracatını 78,3 milyar dolara yükseltirken İMMİB Koordinatör Başkanlığına getirilen Adnan Aslan, Türkiye ihracatının yüzde 38,6’sını karşılayan birliğe dair değerlendirmeler yaptı.

İMMİB’İYE KOORDİNATÖR BAŞKAN
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’nin mal ihracatının yüzde 38,6’sını sağalyan İMMİB’in Koordinatör Başkanlığı’na Adnan Aslan, İMMİB Koordinatör Başkan Yardımcılığına ise Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Güven Uçkan atandı. Aynı zamanda Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı da olan Aslan, Türkiye’nin mal ihracatına katkılarını her geçen gün artıran kimya, çelik, elektrik-elektronik, metal, maden ve mücevher sektörlerinin 2022 yılında ülke ekonomisi, istihdamı, ihracat ve üretimi için çalışacaklarını, 2022’nin yeni başarı hikâyelerinin yazılacağı bir sene olacağını belirtti. 

TEKNOLOJİ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE OTOMASYON ODAKLI BİR SENE OLACAK

İMMİB bünyesindeki altı birlik kasım ayında Türkiye’nin ihracatına 8 milyar 757 milyon dolarlık katkı sağlarken sektörlerin 11 aylık toplam ihracatı 78,3 milyar dolara çıktı. Pandemi, küresel tedarik krizi, artan navlun fiyatları ve hammaddede yaşanan sorunlara karşın elde ettikleri ihracat rakamlarından son derece memnun olduklarını ancak bununla yetinmediklerini dile getiren İMMİB Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, “2021 yılını 87 milyar dolarlık ihracat ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Atacağımız adımlarla 2022’de daha başarılı ihracat rakamlarına imza atacak, yeni başarı hikayeleri yazacağız. Ülkemiz ve birlik bünyemizde yer alan sektörlerimiz adına, küresel ticaret için gereken tüm girişimleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. 2022, teknoloji, sürdürülebilirlik ve otomasyona odaklanacağımız bir yıl olacak. Yeni odaklarımızla küresel rekabetimizi daha da güçlendirecek, kendimize yeni hedefler belirleyeceğiz. Sektör temsilcilerimiz ve birlik üyelerimizle de tüm hedefleri gerçekleştirerek dünyanın önemli ihracatçı ülkeleri arasındaki hak ettiğimiz konuma çıkacağız” şeklinde konuştu


ADNAN ASLAN KİMDİR?

1964 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Adnan Aslan, İsviçre Institut Monte Rosa’dan mezun oldu. 1985 senesinden beri İÇDAŞ Şirketler Grubu’nun yönetim kademesinde çeşitli görevleri yerine getiren Aslan, halen aynı grubun yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan Aslan, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nde Başkanvekilliği, MATİL’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi de olan Aslan, evli ve iki evlat sahibidir.  
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını