banner1322
x

İlk kadın motor yağı uzmanı görev başında

Cumhuriyetin 100. senesine değin 5000 kadını iş yaşamına kazandırmayı amaçlayan ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ projesi, birinci senesinde 1044 kadını iş sahibi yaptı. Bu kadınlardan bir tanesi de de Adana’da Shell Türkiye’nin ilk kadın motor yağı uzmanı olarak çalışan Fatma Altay.

İlk kadın motor yağı uzmanı görev başında
Endüstri 40 Zirvesi

İş yaşamında kadınlara fırsat eşitliği sunan ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ projesi, bir sened e1044 kadına istihdam imkanı sundu. Shell & Turcas’ın, Mart 2018’ tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı himayelerinde, İŞKUR iş birliği ile beraber sektörde bir ilke damga vurarak devreye aldığı projede amaç, 2023 senesine kadar 5000 kadını çalışma hayatına katmak. Birinci senesinde hedefinin de üstünde istihdam yaratan projenin kahramanlarından birisi de Shell Türkiye’nin ilk kadın motor yağı uzmanı olarak çalışan Fatma Altay.

25 yaşında olan Fatma Altay Adana’da, şu anda Mustafa Kemal Paşa’da bulunan Shell istasyonunda görev alıyor. İşe Shell’de Kadın Enerjisi projesi kapsamında 11 ay önce göreve gelmiş. Motor yağı uzmanı olabilmek amacıyla bir buçuk ay eğitim gören Altay, çalışmaya önce eski arabalarla başlamış, sonrasında ise tüm araçla ilgili uzmanlaşmış.

İlk günler, “Erkek işi bu, altından nasıl kalkarım” diye düşünen Fatma Altay'ın, kaputu açmakta dahi zorlandığı olmuş ancak çok kısa bir zamanda işine adapte olmuş. “Keşke daha çok araba gelse”  şeklinde konuşan Altay, bilhassa kadın sürücülerden yoğun destek ve ilgi gördüğünü söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 16:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını