banner1322
x

İkas Kurucusu ve CEO’su Mustafa Namoğlu’nun iş gündemi…

Teknolojinin her geçen gün geliştiği ve gündelik alışkanlıkların yanı sıra işletmelerdeki önemini de artırdığı günümüzde Namoğlu, bulut teknolojisinin şirketlerdeki önemine değindi.

İkas Kurucusu ve CEO’su Mustafa Namoğlu’nun iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji çıkıp hayatımızı etkisi altına almasın. Gelişen teknoloji insanların yaşamlarını ne kadar kolaylaştırıyor ise işletmelerdeki çalışma tarzlarını da o denli değiştirip rahatlatıyor. Çalışanların ve işletme sahiplerinin oldukça memnun olduğu bu teknolojilere günümüzde halen olumsuz yaklaşanların da sayısı azımsanamayacak düzeyde. Özellikle Endüstri 4.0 kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte fabrikalardaki otomasyon sistemlerinin çok daha dijitalize olması, işletmelerin de günden güne bulut teknolojilerini benimsemesini beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra bulut teknolojisine geçmeyi reddeden ve bu teknolojiyi kesinlikle güvenli ve faydalı bulmayan bir kesim de var. İkas Kurucusu ve CEO’su Mustafa Namoğlu da tam olarak bu konuya ilişkin açıklamada bulundu.

BULUT TEKNOLOJİSİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Bulut teknolojisinin özellikle işletmelerdeki önemine değinen Namoğlu, konuya ilişkin olarak Türkiye'de her geçen gün bulut teknolojilerinin kullanımının arttığını belirtti. Bu artan oranın Türkiye için yeterli olmadığını ve  bu ivmenin daha da artırılması gerektiğinin altını çizen Namoğlu, yapılan araştırmaların Türkiye'deki her dört işletmeden birinde bulut yatırımının yakın zamanda gerçekleşeceği sonucunun alındığını da söyledi. Türkiye'deki e-ticaret sitelerinin ve SaaS hizmeti sunan firmaların bulut teknolojisini şimdiden benimsemiş bir durumda olduğunu da sözlerine eklene Namoğlu, bunun nedeninin bulut teknolojisinin oldukça ölçeklenebilir ve esnek olması olduğunun da altını çizdi.

BULUTUN İŞLETMELERDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Bulut teknolojisinin işletmeler için sağladığı kolaylıklardan en önemlisinin her yerde erişim imkanı vermesi olduğunu belirten Namoğlu, özellikle masa başı iş yapmayanların bulut sayesinde tüm belgelerine anında ulaşabildiğinin de altını çizdi.

Bulutun işletmeler için önemleri arasında ‘felaket önleyici olması’ diye tanımlandığını da hatırlatan Namoğlu, IT’nin, şirketlerin artık can damarlarından biri olduğunun da altını çizdi. Namoğlu ayrıca, olası bir felaket anında verilerin yedekli ve güvenli bir şekilde tutulabilmesinin de buluttan geçtiğini söyledi.

Maliyet tasarrufunun da işletmelerdeki bulut kullanımının bir sonucu olduğunu sözlerine ekleyen Namoğlu, bulut sayesinde çok büyük yatırım gerektiren teknolojilerin, çok daha uygun ücretler ile işletmelerin hizmetine sunulabildiğine dikkat çekti. 

Verinin önemi konusuna da değinen Namoğlu, günümüzde asıl gücün bilgi olduğunu, bulut teknolojisi sayesinde tüm bu bilgilerin güvenilir koşullarda korunabildiğini de söyledi. Namoğlu aynı zamanda bu bilgilerin anında analiz edilebileceğinin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Namoğlu son olarak bulut teknolojisinin işletmelere katkısı konusunda bu teknolojinin ölçeklenebilir olmasının da büyük önem teşkil ettiğini söyledi. İşletmenin büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan depolama alanı veya işlem gücünün değiştirilebiliyor olmasına dikkat çeken Namoğlu, “Bu da şirketlere esneklik sağlarken tasarruf edilmesin de yardımcı oluyor.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 09:22
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını