banner1322
x

İDDMİB BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin Tecdelioğlu iş gündemi…

İhracatta yüzde 15 artış bekliyoruz

İDDMİB BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin Tecdelioğlu iş gündemi…
Endüstrideara

Çetin Tecdelioğlu, "Sektörel olarak 2018 yılı içinde ihracatta yüzde 15’lik bir artış ve ithalatta ise artan gözetim uygulamaları ve Türkiye geneli üretim artışına bağlı olarak yüzde 10’luk bir ithalat azalışı bekliyoruz. 2018 yılı içinde yeni yatırımlar, yeni pazarlar arayışı içinde olacağız" dedi.


Bağlantı elemanları, kilitler, el aletleri gibi sektörleri kapsayan Bakiel'de 2017 yılı sonundan itibaren yaşanan ithalat düşüşü, yılın ilk 8 ayında da devam etti. Bu süreçte 1,11 milyar dolarlık ihracat yapılırken, 1,19 milyar dolar ithalat gerçekleştirildi. Sektör, yeni pazar arayışlarına ve yeni yatırımlara hız verecek.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde yaşanan gerek siyasi ve gerekse sosyal olaylardan ötürü sektörün bölgeye yaptığı ihracatta  kan kaybedildiğini vurgulayan Tecdelioğlu, "Bu kan kaybını ABD, Meksika, Avrupa pazarlarına yönelerek gidermeye çalışıyoruz, bu konuda da belirlediğimiz hedef ülke fuarlarına gerek milli katılımlarla ve gerekse sektörel ticaret heyetlerimizle ilişkilerimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Ayrıca 2018 yılı içerisinde sektörel anlamda ABD, Meksika, Almanya, Polonya ve BAE kendimize hedef ülkeler olarak belirledik ve bu ülke fuarlarına gerek milli katılımlarla ve gerekse Ur-Ge projemiz kapsamında ticaret heyetleri düzenleyeceğiz" diye konuştu.

Bağlantı elemanları, kilitler, bina donanımları, el aletleri ve mobilya aksesuarları sektörlerini kapsayan BAKİEL sektöründe ihracatla ithalat arasındaki makas kapanıyor. İthalatta, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8'lik düşüş yaşanan sektörde, bu ivme yılın ilk 8 ayında da devam etti. Bu süreçte yapılan ihracat 1,11 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ithalat ise 1,19 milyar dolar oldu.
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin Tecdelioğlu, "Sektörel olarak 2018 yılı içinde ihracatta yüzde 15’lik bir artış ve ithalatta ise artan gözetim uygulamaları ve Türkiye geneli üretim artışına bağlı olarak yüzde 10’luk bir ithalat azalışı bekliyoruz. 2018 yılı içinde yeni yatırımlar, yeni pazarlar arayışı içinde olacağız" ifadelerini kullandı.


İHRACATTA ALMANYA, İTHALATTA ÇİN
Sektör ihracatı 2017 yılı içerisinde bir önceki yıla göre yüzde 14,30 artışla 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat olarak 2,06 milyar dolar ile bir önceki yıla göre yüzde 8 düşüş yaşanırken, 2018 yılının ilk 8 ayında ise 1,11 milyar dolar ihracata karşılık, 1,19 milyar dolar ithalat yapıldı.
Bağlantı Elemanları sektörünün 2017 yılında en çok ihracat yaptığı ülke Almanya olurken, ayrıca Almanya’ya gerçekleştirilen ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,9’luk bir artış gözlendi. 2018 yılı Ocak – Ağustos döneminde ise en fazla ihracat yapılan ülke yine Almanya olurken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,33 artışla 204,22 milyon dolar ihracat yapıldı.


SEKTÖR, 350 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM YARATTI 

Bağlantı elemanlarının mevcut görünümü olarak bakıldığında şuan dünya sektör ihracatının 140 Milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Tecdelioğlu, bu konuda başı 31 milyar dolarlık ihracatla Çin'in çektiğini kaydetti. Türkiye'nin 2017 yılı içinde gerçekleştirdiği 1,4 milyar dolar ile dünya genelinde 24.sırada yer aldığını ve dünya geneli ihracattan ancak yüzde 1 pay alabildiğinin altını çizen Tecdelioğlu, üretim anlamında Türkiye genelinde 10 binin üstünde ihracatçı ve imalatçı firma bulunduğunu, bu firmaların da iş gücü piyasasına 350 bin civarında bir istihdam yarattığına dikkat çekti.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 17:18
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını