banner1322
x

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı’nın iş gündemi…

2018 Yılında 761 Bin Ton Gübre Üretimi Hedefliyoruz

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı’nın iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

2017 yılı operasyon sonuçları ve Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) 2018 bütçe hedeflerini değerlendiren GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, geçen yıla oranla yüzde 12 artışla 761 bin ton gübre üretimi gerçekleştirmeyi ve yeni yılda konsolide ciro hedeflerinin ise 4,26 milyar lira olduğunu söyledi.  

2017 yılında kendi tarihinde en fazla üretim ve sevkiyat rekoru kıran GÜBRETAŞ için İbrahim Yumaklı şunları söyledi: "Tarım sektörü ve şirketimiz açısından oldukça bereketli bir yılı geride bıraktık. Türkiye ekonomisindeki büyüme performansı, Milli Tarım Projesi'nin uygulanmaya başladığı 2017 yılında iklim koşullarının da elverişli gitmesiyle tarıma yansıdı. Tahıllarda ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 4,4, meyvelerde ise yüzde 9,7 artış verileri son derece sevindirici."

Yumaklı, son 10 yıllık ortalamaya bakıldığında Türkiye'de 5,5 milyon ton civarında bir gübre tüketimi olduğu kaydetti. Yumaklı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre 2017'nin ilk 9 ayında 4,8 milyon ton katı gübre tüketimi gerçekleştiği bilgisini vererek, saha izlenimlerine göre 2017 yıl sonu tüketiminin 6 milyon ton civarında tamamlandığını tahmin etti. 2018 yılına daha büyük hedeflerle başladıklarını belirterek, "GÜBRETAŞ'ın yeni yıldaki hedefleri şirket açısından üretim, satış ve konsolide ciroda yeni rekorların habercisi" değerlendirmesinde bulundu.

İbrahim Yumaklı, 2018 yılında Türkiye faaliyetleri kapsamında geçen yıla oranla yüzde 12 artışla 761 bin ton katı gübre üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu: "Pazar liderliğimizi güçlendirme yolunda katı gübre satışlarımızı 2 milyon 50 bin ton olarak bütçeledik. Böylece bu yıldan itibaren yıllık satışımızı 2 milyon ton bandının üzerine çıkararak, pazar payımızı yüzde 33 seviyesine yükseltmek istiyoruz. Tamamlanan üretim ve lojistik altyapı yatırımlarımızın yanı sıra geçen yıl başlattığımız ihracat faaliyetlerinin katkısıyla bu hedefleri gerçekleştirecek güçteyiz."


2017 YILINDA HEDEF YÜZDE 16 AŞILDI
GÜBRETAŞ'ın geçen senenin başında belirlediği operasyonel bütçe hedeflerinin üzerinde bir performansla yılı tamamladığını bildiren Yumaklı şunları kaydetti:
"2017’de Türkiye tarafında 591 bin ton olarak bütçelediğimiz katı gübre üretim hedefini yaklaşık yüzde 16 aşarak 683 bin ton üretimle tamamladık. Katı gübre satışlarında ise 66 yıllık şirket tarihinin en yüksek satış rakamına ulaşarak rekor kırdık ve 2017 yılını bütçemizin yaklaşık yüzde 6 üzerinde, 1 milyon 946 bin ton ile kapattık. 2017 aynı zamanda yine şirket tarihinin en fazla günlük üretim ve sevkiyat rekorlarının kırıldığı bir yıl oldu. Tüm bunlar elbette bilanço performansımıza yansıyacaktır."

2018 YILININ İLK VERİLERİ HEDEFİ YÜKSELTTİ

Yumaklı, GÜBRETAŞ'ın 2018 yılına daha büyük hedeflerle başladığını ifade ederek, GÜBRETAŞ'ın yeni yıldaki hedeflerinin şirket açısından üretim, satış ve konsolide ciroda yeni rekorların habercisi olduğunu bildirdi.

Çevre dostu üretimi de önceleyen yatırımlar sayesinde, üretim çeşitliği ve maliyet avantajlarını artırdıklarını belirten Yumaklı, şirketin 2018 yılında yatırım bütçesindeki çıtayı yükselttiğini ifade ederek, bu kapsamda yurt içi yatırımlar için 89 milyon TL ve İran'daki yatırımlar için 97 milyon TL olmak üzere geçen yıla oranla yüzde 30'luk artışla toplam 186 milyon TL yatırım bütçesi öngörüldüğünü açıkladı.

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını