banner1322
x

GDZ Elektrik Tüketici Hizmetleri Müdürü Şirvan Erinanç’ın iş gündemi…

Arıza Kaynakları Tespiti Ve Onarım Çalışmaları Hız Kazanacak

GDZ Elektrik Tüketici Hizmetleri Müdürü Şirvan Erinanç’ın iş gündemi…
Enerji Zirvesi

Şirvan Erinanç akıllı sayaç projesi için:  “Projede kullanılacak olan sayaçlar radyo frekansı ile içindeki tüm verileri bir toplayıcıya iletecek. Aksaklıklar belirlenecek, arıza kaynakları hızlı tespit edilecek ve onarım çalışmaları hız kazanacak bu sayede de kesintiler azalacak. “ açıklamasında bulundu. 

GDZ Elektrik Dağıtım tarımsal sulamanın yaygın olduğu Manisa’nın Sarıgöl İlçesinde, tüketicilerinin sayaçlarını Radyo Frekans (RF) teknolojisine sahip, son teknoloji akıllı sayaçlar ile değiştiriyor. 

Elektriğin dağıtılması sürecinde son nokta olan ve enerjinin ölçümlenmesini sağlayan akıllı sayaçların öneminden yola çıkılarak yürütülen proje ile akıllı şebeke uygulamalarının GDZ Elektrik Dağıtımın tüm hizmet bölgelerine yayılması hedefleniyor. 
Bu hedef doğrultusunda tarımsal sulamanın en yaygın olduğu Manisa’nın Sarıgöl İlçesi pilot bölge olarak tespit edildi. 

İlçede yaklaşık 1.250 tüketim noktasından başlayarak uzaktan erişim teknolojileri kullanılacak, bu sayede bölgenin coğrafi ve iklimsel koşullarındaki zorluklar nedeniyle yaşanan aksaklıkların minimuma indirilmesi hedefleniyor. Bu sayaçlar ile güvenilir ölçümler yapılarak, tüm emniyet ve gizlilik açıkları ortadan kaldırılacak.

PROJENİN KATMA DEĞERLERİ ÇOK YÜKSEK 
GDZ Elektrik Dağıtım, Tüketici Hizmetleri Müdürü Şirvan Erinanç projeye başlamadan önce akıllı sayaç sistemlerinin yurt dışı örneklerini de incelenme fırsatı bulduklarını ve projeye buna göre yön verildiklerini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü “Tüketicilerimizin yürüttüğümüz bu pilot projeden en yüksek düzeyde fayda sağlamasını amaçlıyoruz. Projede kullanılacak olan sayaçlar radyo frekansı ile içindeki tüm verileri bir toplayıcıya iletecek. Bu veriler GPRS (GSM aracılığıyla) üzerinden bilgisayarlara aktarılarak kesintisiz veri iletişimi sağlanmış olacak. Bu uygulama ile sayaçlardan alınan uyarıların izlenerek şebekedeki aksaklıklar eş zamanlı belirlenecek, arıza kaynakları daha hızlı tespit edilecek ve onarım çalışmaları hız kazanacak bu sayede de kesintiler azalacak. Aynı zamanda kayıp enerjinin noktasal olarak tespitine de imkan sağlayan bu yapı, enerji kayıpları ile mücadelede de etkili rol oynayacak.”

AKILLI ŞEBEKENİN GELİŞMESİNE KATKI SUNUYOR
Proje için ilk aşamada yaklaşık olarak 650.000 TL yatırım gerçekleştirilecek. Hayatın her alanına giren teknolojiyi dağıtım sistemlerine entegre eden şirket diğer kamu hizmeti veren şirketlerle birlikte Türkiye akıllı şebekesinin gelişmesine katkı sağlıyor. 


GDZ ELEKTRİK 
GDZ Elektrik Dağıtım, 2013 yılından itibaren İzmir ve Manisa illerinde elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. GDZ Elektrik Dağıtım, hizmet bölgesinde 3.095.983  aboneye yıllık 14 milyon MWh elektrik dağıtımı yaparak kesintisiz, kaliteli, güvenli ve sürekli elektrik sunmak üzere dağıtım altyapısının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için gereken teknolojik yatırımları gerçekleştirmektedir.
Müşteri odaklı çalışma anlayışıyla abonelerine en iyi hizmeti vermeyi ilke edinmiş olan  GDZ Elektrik Dağıtım’ın  İzmir ve Manisa illerinde 47 hizmet merkezi bulunmaktadır. 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını