Ermaksan Makina Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Ahmet Özkayan’ın iş gündemi…

Farklı metallerin tozlarını üretmeyi planlıyoruz...

Ermaksan Makina Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Ahmet Özkayan’ın iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Ermaksan, yüzde 100 yerli ve milli imkânlarla bünyesinde geliştirdiği 3D metal yazıcı ve ürettiği titanyum tozundan sonra nikel alaşım tozları, krom kobalt ve paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını üretmeyi de planlıyor.
Ermaksan Genel Müdürü Özkayan, yaptığı açıklamada Bursa’nın, ortaya koyduğu sürdürülebilir performansla, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018 ve sonrasında da yine büyük başarılara imza atacağına inandıklarını, Ar-Ge merkezleriyle Türkiye’nin ilk yerli ve milli çipi ile lazer rezonatörünü üretme başarısı gösterdiklerini ayrıca Ar-Ge çalışmaları sonucunda 3 boyutlu metal yazıcıyı ve üretim hammaddesi olan titanyum tozlarını da ürettiklerini belirtti.
Geliştirdikleri makinanın özelliklerinden bahseden Özkayan, “Bu makinamız, 25 cm x 25 cm taban alanına ve yükseklik olarak da 30 cm üretim kapasitesinde. Ermaksan’ın 1 KW’lık rezonatörü ile entegre edildiğinde, yerli lazer ile birlikte dışa bağımlılığı minimuma indirip, yerlilik oranını artırıyor. Makinada kullandığımız tüm kontrol yazılımları, yerli ve patenti de Ermaksan’a ait. Yüzde 100 yerli ve milli imkânlarla bünyemizde geliştirdiğimiz 3D metal yazıcıyı ve ürettiğimiz titanyum tozu Türkiye’de bir ilk; dünyada da sayılı diyebiliriz. Nitekim, dünyada bu tozla ilgili bir ambargo söz konusu. Çünkü, makina üretilse de toz yoksa bu konuda bir sorun oluşuyor. Titanyumdan sonra nikel alaşım tozları, krom kobalt ve paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını üretmeyi de planlıyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 12:26
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını