banner1322
x

ENOSAD YKB Hüseyin Halıcı’nın iş gündemi…

Kalifiye ve Eğitimli İnsanlar Olmadan Sanayinin Dijital Dönüşümü Gerçekleştirilemez

ENOSAD YKB Hüseyin Halıcı’nın iş gündemi…
Endüstrideara

Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) iş birliğiyle Yıldız Teknopark’ta Ocak ayı içerisinde “Sanayi 4-0 Önde” başlıklı panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever’in üstlendiği panelde son dönemin en çok merak edilen konusu Endüstri 4.0 konusu masaya yatırıldı.


Yıldız Teknopark’ta düzenlenen panele ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı, YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever, EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, Arçelik Üretim Teknoloji Direktörü Mustafa Esenlik, Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder katıldı. Çokça firmanın da katılım gösterdiği panelde, interaktif bir şekilde soru-cevap şeklinde katılım sağlandı. 


“SANAYİCİNİN SORUNLARINI ÇÖZEN PROJELER YAPILMALI”
Panel esnasında Endüstri 4.0’ın konuşulduğu oturumda ilk konuşmayı Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı gerçekleştirdi. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), ENOSAD ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) iş birliğiyle Yıldız Teknopark'ta gerçekleştirilen "Sanayi 4-0 Önde" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Sanayi 4.0'ın sanayinin dijital dönüşümü anlamına geldiğini söyledi. Kalifiye ve eğitimli insanlar olmadan sanayinin dijital dönüşümünün gerçekleştirilemeyeceğini bildiren Halıcı, kendi iş yaşamından da örneklemeler yaptı. Sanayi 4.0'ın "bilişim ve iletişim teknolojilerini de kullanarak üretimde tamamen insandan bağımsız akıllı üretim şekli" olduğunu belirten Halıcı, Sanayi 4.0'ın birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimlerinde olduğu gibi bir tetiklemeyle başlayan uzunca bir süreci içerdiğini anlattı. Halıcı, Sanayi 4.0 uygulamalarının tam anlamıyla yeni başladığını ancak sürecin çok hızlı gelişeceğinin öngörüldüğünü aktardı. Sanayi 4.0'ın sermayesinin insan olduğunu vurgulayan Halıcı "İşin özünde insan var. Sanayide dijital dönüşüm denildiğinde bu, eğitimli insanla başlar. Biz bu konuya yönelik eğitim meselesini çözdüğümüz zaman gerisi gelir. Kalifiye ve eğitimli insanlar olmadan sanayinin dijital dönüşümü gerçekleştirilemez." diye konuştu. Üniversite ile sanayi iş birliklerinin yeterince gerçekleştirilemediğini belirten Halıcı, akademisyenlerin pratik hayata yönelik, sanayicinin sorunlarını çözen projeler yapması gerektiğini söyledi.
Hüseyin Halıcı, yapay zekaya ilişkin gelişmelere değinirken "Akıllı robotlar üretim yaparak insanların hayatını kolaylaştırır. İnsan müsaade etmeden yapay zekalı robotlar, insana zarar veremez. Yapay zekanın insanın yerini alması mümkün değil. Sanayinin dijitalleştirilmesinde insan kaynağı çok önemli. İnsan kaynağının da verimli kullanılması gerekir." ifadelerini kullandı. Otomasyon firmalarını temsil eden bir dernek olduklarını anımsatan Halıcı, otomasyonla üretim yapan sanayicilerin, bilişim ve mekanik arasında olduğunu, sanayinin dijitalleşmesi sürecinde dernek olarak Türk sanayisine fayda sağlayacaklarını kaydetti.

"BU TRENİ KAÇIRMAMAMIZ GEREKİR"
YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever de moderatörlüğü esnasında 2020 yılına kadar yaklaşık 50 milyar donanımsal cihazın birbiriyle iletişim halinde olacağının tahmin edildiğini söyledi. Türkiye'de Sanayi 4.0'ın gelecekte yaratacağı etkinin çok iyi anlaşılması gerektiğini belirten Cansever, sanayinin dijitalleşmesiyle birlikte akıllı cihazların sosyal ağlar ve e-ticaret platformlarıyla kuracağını iletişimin küresel ticareti de artıracağını savundu. Cansever, bu süreçte robotların daha fazla dijital hale geldiğini ifade ederek, fabrikalarda akıllı, zeki robotların devreye girmesi gerektiğini kaydetti.
Sanayinin dijitalleşmesinin mevcut pazar büyüklüklerini derinden etkileyeceğini vurgulayan Cansever "Küresel ticaret hacminin yarısı akıllı nesnelerin etkileşimini kullanacak. Ticarette yapay zeka devreye girecek. En çok katma değer sağlayacak üç teknoloji ise otomasyon ve kontrol sistemleri, ileri robotik sistemler ve eklemeli imalat olacak. Ama Türkiye'de bu konu yeterince bilinmiyor. Türkiye'de firmaların sadece yüzde 22'si kapsamlı olarak sanayinin dijitalleşmesi konusunu biliyor. Yüzde 19'un hiç bilgisi yok. Firmaların yüzde 59'unun ise sadece genel bir bilgisi var. Nerede olursak olalım bu treni kaçırmamamız gerekir." şeklinde konuştu. 

"KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI ÇOK STRATEJİK"
Arçelik Üretim Teknoloji Direktörü Mustafa Esenlik ise Arçelik olarak dünyadaki insansız üretim uygulamalarını ve yalın üretim tekniklerini incelediklerini belirterek, dijital dönüşümle birlikte birçok üretim aracının geliştirildiğini, 3 boyutlu yazıcılarla mekana bağımlı kalmadan üretim yapıldığını ancak bu yazıcıların yeterli hız ve ucuz maliyeti sağlayamadığını kaydetti.

“ÜRÜN PAZARLAMASI ARTIK KİŞİ ODAKLI YAPILIYOR
Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, dijitalleşmeyle birlikte kişisel verilerin korunmasının çok stratejik bir mesele olduğunu vurgulayarak, dünyada ürün pazarlamasının artık kişi odaklı yapıldığını söyledi. Üretilen programların öncelikle mobil yazılımının yapıldığını aktaran Önder, bulut teknolojisiyle birlikte verilerin masaüstü bilgisayarlarda değil, data merkezlerinde depolanacağını bildirdi.


 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını