banner1065
x

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç’ın iş gündemi…

“Hedefimiz daha çok e-atığın dönüşümü.”

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç’ın iş gündemi…
EndüstrideAra - Haber Detay

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan teknoloji oranı da her geçen gün artık gösteriyor. Türkiye’de her sene yüzde 10 oranında artan e-atık sorununa çözüm üretmek için kolları sıvayan Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi ELDAY, 2019’da beşinci yılını kutlayacak. Yamaç, Türkiye’de konuya ilişkin bilincin henüz Avrupa ülkeleri ortalamasında son sıralarda yer alacak düzeyde olduğunu belirtti. Konuyla ilgili konuşan Yamaç, hedeflerinin 2019’da da var güçleriyle çalışmak ve daha çok e-atığı geri dönüşüm zincirine katmak olduğunun altını çizdi.

BEŞ YILDA 21 BİN TON E-ATIK

Toplumda atık bilinci yaratmak ve atık elektrikli – elektronik eşyayı geri dönüşüme kazandırma konusunda çalışmalar yürüten ELDAY, kuruluş yılı olan 2014’ten beri 21 bin ton e-atığı geri dönüşüme kazandırdı.

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, beşinci yılları dolayısıyla yaptığı konuşmada, yeni dönem iş gündemlerinin daha çok e-atığı dönüşüme kazandırmak olduğunu kaydetti. E-atık dönüşümünün doğaya çok büyük katkısı olduğunun özellikle altını çizen Yamaç, ekonomik boyutun yanında kurşun, civa, brom ve krom gibi zehirli maddelerin doğaya salınımının engellenmesinin önemine vurgu yaptı. Elektrikli ve elektronik eşyaların (EEE) uygun koşullar ve şartlarda geri dönüştürüldüğü takdirde tüm bu bahsi geçen zehirli atıkların bertaraf olduğunu söyleyen Yamaç, bununla birlikte Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar’ın (AEEE) dönüştürülmesinde de plastik ve metal gibi kısımların ayrılabildiğine ve ham madde olarak piyasaya sürülebildiğine dikkat çekti.

HEDEF ÇEVREYE VE EKONOMİYE KATKI

Geri dönüşüm konusunda bugüne kadar yaptıkları hassasiyetli çalışmaları anlatan Yamaç, 21 bin ton atığı şimdiye kadar dönüştürdüklerini hatırlattı. Enerji tasarrufu ve ham madde konusunda ekonomiye katkı sağlamayı misyon edindiklerinin de altını çizen Yamaç, 2019’da da aynı titizlikle çalışacaklarının vurgusunu yaptı.
 

YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler