Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy Kurucusu Murat Erdör’ün iş gündemi…

Erdör, teknolojinin büyük bir hızla gelişip çalışma şartlarını değiştirdiği günümüzde “Geleceğin meslekleri neler olacak?” sorusunu yanıtladı.

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy Kurucusu Murat Erdör’ün iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Teknoloji, neredeyse takip edilemez bir hızda gelişip hayatları değiştirmeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde oldukça konuşulan Endüstri 4.0 kavramı ile birlikte çalışma koşullarında ve ihtiyaç duyulan işlerde de büyük değişiklikler yaşanıyor. Hal böyle iken son zamanların en çok sorulan sorularından biri de geleceğin mesleklerinin neler olacağı oluyor. Tam da bu noktada hem gelecek nesle tavsiyeler niteliğinde hem de teknolojiden korkmaktan ise heveslenmek gerektiğine değinen Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, yeni nesil meslekler hakkında açıklamada bulundu.

Yalnızca dijital alanda bile ortaya beş yeni meslek çıkacağını kaydeden Erdör, bunları şu şekilde sıraladı:

1-    Kişisel IoT Onarım Personeli
2-    Dijital Dedektif
3-    Yapay Zeka Pazarlama Uzmanı
4-    Dijital Yatırım Uzmanı
5-    Sanal Gerçeklik (VR) Mühendisi

KİŞİSEL IoT ONARIM PERSONELLERİ

Geçtiğimiz son 20 yılda internetin oldukça fazla yol kat ettiğini belirten Erdör, internet erişimi sağlayabilecek cihazların 2020’de 50 milyara ulaşması beklendiğini söyledi. Bu duruma bağlı olarak tüm bu cihazların nesnelerin interneti (IoT) kapsamında birbirlerine bağlanabilmesi ve yönetilebilmesi kapsamındaki işleri organize edebilecek ‘Kişisel IoT Onarım Personeli’nin geleceğin en fazla arananları olacağını belirtti.

DİJİTAL DEDEKTİFLER

Hayatımızın her noktasına giren teknolojiyle birlikte alışkanlıklarımızın da değiştiğini hatırlatan Erdör, özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde paylaşılan kişisel bilgilerin korunup takip edilebilmesi ve siber saldırılardan korunabilmek adına ‘Dijital Dedektifler’e ilerde oldukça fazla iş düşeceğini söyledi. 

YAPAY ZEKA PAZARLAMA UZMANILARI

Kurum ve kuruluşların, işletmelerin ve hatta devletlerin yapay zeka konusunda yaptıkları yatırımların hızlı bir ivme arttığını vurgulayan Erdör, yapay zekanın önemimin daimi olarak her geçen gün arttığını belirtti. Bu tarz büyük yatırımların ileride oldukça önemli yeni meslek gruplarını ortaya çıkartacağının altını çizen Erdör, özellikle ‘Yapay Zeka Pazarlama Uzmanları’nı yakın bir zaman sonra sıklıkla göreceğimizi söyledi.

DİJİTAL YATIRIM UZMANLARI

Dijital paranın son dönemlerde kazandığı önemi hatırlatan Erdör, kripto paraların kullanım ve yatırım alanlarıyla ilgili olarak ‘Dijital Yatırım Uzmanları’na ihtiyaç duyulacağını belirtti

SANAL GERÇEKLİK (VR) MÜHENDİSLERİ

Son dönemlerde en fazla gelişmenin kat edildiği teknolojik alandan biri olan sanal gerçeklik (VR) konusunda özellikle 5G’ye geçildikten sonra ihtiyaçların daha da fazla değişeceğini belirten Erdör, öncelikli olarak eğlence ve eğitim sektörleri başta olmak üzere sanal gerçekliğin insan hayatının her yerine entegre olacağını belirtti. Erdör, 5G ile hayatımızın hemen her alanına kanalize olacak sanal gerçeklik için ‘Sanal Gerçeklik (VR) Mühendisleri’ne ihtiyaç duyulacağının da altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 16:25
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını