banner1322
x

DemirDöküm YKB Gürhan Çoban'ın iş gündemi...

Beş yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla üretimden satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçlerini dijitalleştiren DemirDöküm, fabrika kapasite kullanımını yüzde 77'ye taşıdı. Dijitalleşme ile yüzde 18 verimlilik artışı sağlayan şirket, su kullanımını yüzde 26, elektrik kullanımını yüzde 17, doğal gaz kullanımını ise yüzde 26 oranında düşürdü.

DemirDöküm YKB Gürhan Çoban'ın iş gündemi...
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye'nin 140'ıncı Ar-Ge merkezinin yer aldığı Bozüyük fabrikasında Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen ürünlerini dünyanın 50 ülkesine ihraç eden DemirDöküm'ün enerji verimliliği, çevresel sürdürülebilirlik, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla sektöre birçok alanda öncülük ediyor. Bu durumdan büyük bir gurur duyduklarını belirten Gürhan Çoban “Türkiye'nin en eski ve sektörde birçok ilki kazandıran şirket olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Çevresel sürdürülebilirlik anlamında, ürünleri sürekli geliştiriyor ve verimliliklerini artırıyoruz. Sadece enerji kullanım verimlilikleriyle ilgili düzenlemeler yapmıyoruz, aynı zamanda kullanım alanlarını da küçültüyoruz. Kullandığımız malzemeleri çevreye duyarlı olarak seçip, atıkların azaltılması için çaba harcıyoruz. Kullanıcısına maksimum enerji verimliliği sağlayan ürünleri ürettiğimiz fabrikamızda su, elektrik ve gaz harcamasının düşürülmesi ve verimliliği artırıcı yatırım yapıyoruz. Bu vizyon sayesinde ciddi kazanımlar elde ettik.” dedi.

“HEDEF ÜRETİMDE SIFIR HATA”

DemirDöküm'ün benimsediği değerler ve strateji kapsamında düzenli olarak Ar-Ge ve fabrika yatırımlarını artırdığını, sadece geçtiğimiz yıl 40 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirildiğini belirten Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de sektöründe Endüstri 4.0’ı ilk kullanan kurum olan DemirDöküm, üretim hatlarında kullandığı AMS+ (Montaj ve Test Yönetim Sistemi) ile insan kaynaklı hatalar minimize edilerek ürünlerimizin kalite ve izlenebilirliği garanti altına alınıyor. Üretim faaliyetlerimizin verimliliğini artırmak ve çalışanlarımızın ergonomisini iyileştirmek amacıyla bu yılbaşında kurguladığımız MTM (Metot zaman ölçüm) eğitimlerini tamamlayarak tüm üretim alanlarımızda uygulamaya aldık. Dijital dönüşüm stratejimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ürün yönetimi, kontrol, lojistik, veri akışı, veri yönetimi, süreç yönetimi, otomasyon ve kontrol sistemleri 'Üretimde Sıfır Hata' hedefimize yaklaştırdı. DemirDöküm olarak Resmi Gazete'de yayımlanan; Türkiye'ye, tüketicilere ve sektöre büyük kazanım sağlayacak ErP (Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği kapsamında tüm hazırlıklarımızı da tamamladık.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 11:22
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını