Çevik Grup Ceo’su Mustafa Selçuk Çevik’in iş gündemi...

Maden ve doğal taş ihracatında 2018’de yüzde 25 civarında bir artış ile 6 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini açıklayan Mustafa Selçuk Çevik, sektörde öncelikli hedeflerinin yeni pazarlar olduğunu, traverten ve mermer ile yeni tanışacak ülkelere yoğunlaşacaklarını belirtti.

Çevik Grup Ceo’su Mustafa Selçuk Çevik’in iş gündemi...
Endüstrideara

Çevik, “Geçtiğimiz döneme bakarak sektör ihracatımızın toplamda yüzde 23-25 aralığında artarak yaklaşık 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. 2018 yılı için yoğun çalışma temposu ve yeni pazar fırsatlarıyla doğal taş alanında yüzde 30’luk bir artış yakalanabilir. Diğer taraftan metal madenlerde emtia fiyatlarına bağlı olarak yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. Toplamda yüzde 22-25 oranında bir artış ile 6 milyar doları bulacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Çevik, Maden sektörü ihracatında ilk sırada Çin Halk Cumhuriyeti'nin yer aldığını belirterek "Bu ülkeye ihracatımız yüzde 23 artarak 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Üçüncü sıradaki Belçika’ya maden ihracatımız bu sene yüzde 75 artışla 227,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2017’de ihracatımızın önemli miktarda arttığı ülkeler arasında özellikle Belçika, İspanya, Bulgaristan, Güney Kore, İsveç, İran ve Japonya’yı saymak gerekiyor. Güney Kore ve Japonya’ya gerçekleşen ihracat artışımızı hali hazırda Çin’e yaptığımız ihracatla beraber düşündüğümüzde Asya Pasifik Bölgesinde Maden sektör ihracatımızın önemli bir pazar elde etmeye başladığını görüyoruz. İlk defa önemli miktarda ürün sattığımız Tanzanya, Namibya gibi Afrika ile Peru ve Şili gibi Amerika ülkeleri açılmakta olduğumuz pazarların yönlerine dair fikir veriyor. ”dedi. Sektörde öncelikli hedeflerinin hiç gitmediği pazarlara gitmek olduğunu, traverten ve mermer ile yeni tanışacak ülkelere yoğunlaşacaklarını belirten Çevik, “Geçtiğimiz döneme göre, hem doğal taşta hem de mineral ihracatında en büyük pazarımız uzunca süredir Çin Halk Cumhuriyeti. Çin’e 882 milyon dolar doğal taş, 666 milyon dolar mineral ihracatı gerçekleştirdik”dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 11:34
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını