banner1339
x

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun iş gündemi…

İkizdere Ve Çamlıhemşin’de Yeni Fabrikalar Yapılacak

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun iş gündemi…
Enerji Zirvesi

İkizdere ve Çamlıhemşin ilçelerinde yeni fabrikalar yapılacağını belirten Sütlüoğlu, bu fabrikalara ek olarak Ardeşen ilçesindeki 116 dönüm arazi üzerinde Didi Fabrikası kurulacağını, Rize şekeri olarak adlandırılan ’Stevia" bitkisinden şeker üretecek fabrikanın 1-2 ay içinde bitirileceğini ifade ediyor.

2017 yılında 525 bin ton yaş çay yaprağı aldıklarını belirten Sütlüoğlu “Tarihimizde ilk kez özel sektör bizim üzerimize çıktı ve 740 bin ton yaş çay yaprağı aldı. Bu bizim ve üreticimiz için iyi oldu. Taban fiyatın altında çay almayan özel sektöre üretici ilgi gösterdi. Yine 2017 yılında yüzde 63’lük bir artış ile 843 kilo tomurcuk çay aldık. Bundan beyaz çay ürettik. Geçtiğimiz yıl 106 bin ton kuru çay ürettik. 112 bin ton stok ile yeni yıla girdik, şu an stoklarımızda 84 bin ton çay var. 2017 yılında üreticimize toplam da 1 milyar 75 milyon TL ödedik. 2013 yılında piyasaya sürdüğümüz Dünya markası olan Didimizden 115 milyon Litre satış yaptık, bunun 8 milyon litresi yurt dışına satıldı. Şu an 110 ülkeye yakın satışımız devam etmekte” diye konuştu.

“ÇAY RUHSATLARI YENİLENMELİ’’

Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu çay ruhsatlarının Nisan ayına kadar yenilenmesi gerektiğine dikkat çekerek “Ruhsatlarını yenilemeyen üreticilerimiz hem bize hem de özel sektöre çay satamayacak. Üreticilerimizin bunu dikkate alması gerek. Önceki yıl 85 bin dekar alanda ruhsatlandırma yaptık. Üreticimiz yeni alanları çay bahçelerine açmakta” şeklinde konuştu.

’’YENİ FABRİKALAR YAPIYORUZ’’

İkizdere ve Çamlıhemşin ilçelerinde yeni fabrikalar yapılacağını ayrıca Fındıklı ilçesinde fabrika inşaatının devam ettiğini belirten Sütlüoğlu “Pazar Kirazlık fabrikamızı taşıyacağız. Bu fabrikanın yerine kongre merkezi yapılacak. Arhavi fabrikasını ise yeni aldığımız alana taşıyacağız. Yeni sezonda yine üreticilerimizin tüm çaylarına talip olacağız. Günlük işleme kapasitemiz 900 bin tonun üzerinde ve asla üreticiyi özel sektöre ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

’’SEZONLUK ÇAY İŞÇİLERİNİ 180 GÜN ÇALIŞTIRACAĞIZ’

Sütlüoğlu, sezonluk çay işçilerini 180 gün çalıştıracaklarını belirterek “Daha önce 120 ile 150 gün arasında işçimizi çalıştırıyorduk, şimdi ise 180 gün çalışma olacak, bu çalışmalar çeşitli alanlarda yaptırılacak. Hiç kimsenin ben oraya veya buraya çalışmam lüksü olmayacak. Çay bahçelerimizi yenilemeye bile bu işçilerimiz çalışacak” dedi.

İKİ YENİ FABRİKA BİRDEN

Ardeşen ilçesinde 116 dönüm arazi üzerinde Didi Fabrikası kurulacağını kaydeden Sütlüoğlu “ Burada kamulaştırılan bir alan var ve bu alan üzerinde hem su hem de Didi fabrikamızı kuracağız. Eskipazar ilçesinde özelden aldığımız bir fabrika var ve bunu hayata geçireceğiz” açıklamasında bulundu.
Rize şekeri olarak adlandırılan ’Stevia" bitkisinden şeker üretecek fabrikanın 1-2 ay içinde bitirileceğini belirten Sütlüoğlu “Bazı bölgelerde tohum veya fidan dağıtımı yapacağız ve 50 ton kapasiteli Stevia ürünü deneme üretimine geçeceğiz, Stevia üretimi yapan 7 ülkeden biri olacağız” müjdesini de verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 15:45
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını