banner1339
x

Baymak Makine Teknik Direktörü Mustafa Burçak’ın iş gündemi...

İleri teknoloji ile üretim yapmayı hedefleyen Baymak, 2013 yılı itibariyle BDR Thermea Group şirketi haline geldi. BDR Thermea Group; Fransa’daki kazan üretim hattını, ardından Danimarka’daki kazan fabrikasını Türkiye’ye taşıyarak Baymak üretim tesislerini tüm grubun tek çelik kazan üretim merkezi haline getirdi.

Baymak Makine Teknik Direktörü Mustafa Burçak’ın iş gündemi...
Robot Zirvesi

Bağlı olduğu gruptan teknoloji transferi yaparak üretim ve kalite yönetimine yönelik yatırımlarını sürdüren Baymak Makine’nin Teknik Direktörü Mustafa Burçak’ı ziyaret ederek yatırım planlamalarını konuştuk. 48 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olan Baymak’ın Türkiye genelinde bine yakın bayisi, 2 bin 100’den fazla satış noktası ve bin 500’ün üzerinde servis teknisyeni bulunuyor. “Tepeören’de toplam 60 bin metrekare alan üzerinde, iki üretim tesisi ile faaliyet göstermekteyiz. 30 seneyi aşkın süredir basınçlı kap sektöründe üretim yapılmaktadır.” diyen Baymak Makine Teknik Direktörü Mustafa Burçak öncelikle ürünleri hakkında bilgi verdi: “Fabrikamızda basınçlı kaplar olarak genleşme tankı, termosifon, termoboyler, akümülasyon tankları ve boyler üretimleri yapılmaktadır. Sac aşamasından ürün haline gelinceye kadar tüm operasyonlar fabrikamızda yapılmaktadır. Bunlar, hazırlık (sac kesim ve büküm işlemleri), kaynak, emaye, toz boyahane, poliüretan ve montaj prosesleridir.”

“Yalın üretim metodolojisi kullanılarak mevcut durum analizi çıkartılmış olup bunun sonucunda darboğazlar ve iyileştirilmesi gerekli noktalar tespit edilmiştir.” Diyerek konuşmasını sürdüren Burçak “Bundan yola çıkılarak proje kaynak ve montaj olarak iki bölümde değerlendirilecektir. Öncelikli olarak kaynakhane kısmında mevcut akışın değiştirilerek darboğazların giderilmesi ve otomasyon oranının arttırılarak kalite, kapasite ve maliyet iyileştirmesi hedeflenmektedir. Özellikle son yıllarda geçmişe kıyasla büyük bir ivme kazandığı görülmektedir. Sektör hem çeşitlilik hem de kalitesel anlamda oldukça ilerleme kat etmiş durumdadır. Yakın geçmişe bakıldığında çözüm sunan firmalar sınırlı sayıda olmakla beraber verilen hizmet ve çözümler de kısıtlı ve maliyetli kalmakta olduğu görülmektedir. Ancak zaman içerisinde hem firma çeşitliliği hem de bu firmaların niteliklerinin artığı gözlemlenmektedir. Son zamanlarda firmaların mühendislik anlamında ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını da görmekteyiz. Herşeye rağmen tabiki sektörde firmaların yabancı firmalara göre eksik kaldığı taraflarda bulunmaktadır. Son zamanlarda yakalanan bu ivme ve innovasyon ile bu farkın kapanacağını düşünmekteyiz. Firmamız basınçlı kaplar alanında Türkiye’nin en iyi firmaları arasındadır. Bu yerimizi korumak ve daha ileriye taşımak için yeni gelişen üretim teknolojilerini yakından takip etmekteyiz. Kapasite durumumuzu ve üretim kalitemizi daha da yukarılara taşımak amacıyla daha önceki yıllarda olduğu gibi yatırımlarımızı devam ettireceğiz. Burada 4. Sanayi devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0 gerekliliklerini de göz önünde bulundurarak sektöre yön veren öncü firmalardan birisi olarak geleceğe yatırım yapmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 11:24
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını