Asya Altyapı Yatırım Bankası Başkanlığı'na tekrardan Jin Liqun seçildi

Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AAYB) Guvernörler Kurulu tarafından Jin Liqun, ikinci dönemde de başkan plarak seçildi.

Asya Altyapı Yatırım Bankası Başkanlığı'na tekrardan Jin Liqun seçildi
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AAYB) Guvernörler Kurulu tarafından Jin Liqun, ikinci dönemde de başkan plarak seçildi.

AAYB Guvernörler Kurulu Başkanı tarafından dün düzenlenen beşinci yıllık toplantıda başkanlığa seçilen Jin Liqun, ikinci beş yıllık dönemine 16 Ocak 2021 tarihinde başlayacak.

Asya Altyapı Yatırım Bankası'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada yeniden başkan olarak seçilen Jin Liqun'in de görüşlerine yer verildi.

Jin Liqun, kuruluş yıllarında Asya Altyapı Yatırım Bankası'na liderlik etmenin çok büyük bir ayrıcalık olduğunu dile getirdi.

Yönetim açısından yüksek standartlar oluşturduklarını, insanların hayatlarını ve geçim kaynaklarını geliştiren projelere yatırım yaptıklarını dile getiren Jin Luqin, "Küresel sermaye piyasalarında kendimizi ispat ederek birçok önemli başarıya imza atıyoruz. Bu başarı çalışanlarımız ve kuruluşumuzun yüksek çabaları ile oldu. Bu başarıda AAYB üyelerinin ve kalkınma topluluğunun desteği de büyük oldu." değerlendirmelerini yaptı.

Jin Liqun, gelecek 10 seneyi dört gözle beklediklerin ve yatırımları çekirdek altyapıdan geleceğin altyapısına doğru genişleteceklerini belirtti.

İklim değişikliğiyle mücadele edeceklerini, Asya'da ve dünyanın geri kalanında bağlantıyı güçlendireceklerini, özel sermayeyi harekete geçireceklerini ve bölgedeki dijital farklılıklar arasında köprü olacak altyapıları destekleyeceklerini  belirten Jin Liqun, "Üyelerimize hizmete devam etmek ve daha sürdürülebilir, daha müreffeh bir Asya'nın inşasına yardımcı olmak için çok uluslu çabalara daha fazla katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz."  dedi.

AAYB, Başkan Jin'in liderliğinde 57 kurucu üyeyle başladığı yolculuğunda dünyanın dört bir yanında onaylanmış 100'den fazla üyeye ulaştı. Banka ayrıca, istikrarlı görünümü ile en büyük kredi derecelendirme kuruluşları olan Standard&Poor’s, Moody’s ve Fitch'e göre en yüksek kredi notlarını korudu. Birleşmiş Milletler de (BM), BM'nin kalkınma görevine olan ilgisi ve katkısı nedeniyle AAYB'ye "Daimi Gözlemci" statüsü verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 19:11
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını