banner1322
x

AKO YKÜ Abdülkadir Özcan’ın iş gündemi…

Petlas ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika Pazarında Büyümemiz Sürecek

AKO YKÜ Abdülkadir Özcan’ın iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Abdülkadir Özcan A.Ş (AKO) Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkadir Özcan; Orta Doğu ve Afrika pazarında bölge genelinde iş ve tarım makinaları segmentinde yüzde 50’yi aşan pazar payının yüzde 60’lar seviyesine, binek otomobil segmentinde ise yüzde 3-10 arasında olan payın yüzde 5 – 15 bandına çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. 

Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli lider markası Petlas, ihracat alanında Orta Doğu ve Afrika pazarlarında da güçlü bir konumda bulunuyor ve bu konumu daha da geliştirmeyi hedefliyor.
Petlas’ı bünyesinde barındıran Türk sanayinin yüzde 100 yerli gücü Abdülkadir Özcan A.Ş. (AKO), uluslararası otomotiv endüstrisinin Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en önemli buluşması Automechanika Dubai 2018’de, Petlas’ın yanı sıra, Starmaxx performans lastikleri, jant markaları ve AKO akü fabrikasının Turbo akü ve AKO Prestij markalı aküleriyle, güçlü bir kurumsal varlık sergiledi.
AKO Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkadir Özcan, “Petlas, yüksek ürün kalitesi ile bölge genelinde, beslenme ve kalkınma açısından kritik değer arz eden iş ve tarım makinaları segmentinde, yüzde 50’yi aşan bir paya sahip bulunuyor. Önümüzdeki dönemde pazar payını yüzde 60’lar seviyesine çıkarıp, ülkemiz ekonomisine ve bölge kalkınmasına daha fazla fayda sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Binek otomobiller segmentinde ise, Petlas’ın Orta Doğu pazarındaki payının yüzde 3-10 seviyesinde olduğunu dile getiren Abdülkadir Özcan, “Bu bölgedeki pazar payını yüzde 15 düzeyine çıkarma hedefimiz var. Bu, Orta Doğu bölgesine binek otomobil lastik ihracatımızın 120 milyon dolar seviyesine gelmesi demek. Öte yandan, Fas ve Tunus lastik pazarlarında yüzde 10 seviyesindeki pazar payımızın, bölgedeki sosyo-ekonomik istikrarın güçlenmesine bağlı olarak yüzde 15 düzeyine çıkabileceğini öngörüyoruz. Petlas’ın üstün ürün özellikleri ve bölge insanının Türk markalarına kültürel yakınlığı üzerine inşa ettiğimiz ihracat gücümüzü artırarak, ülkemize daha fazla katma değer sağlamaya azimliyiz.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını