Geçen sene sundukları yapay zekâ destekli ürünlerin endüstri tarafından çok sevildiğini söyleyen ENTEK Otomasyon Fabrika Otomasyon Bölüm Müdürü Hüseyin Yılmaz, bu özelliklere sahip farklı ürünleri de sunmaya devam edeceklerini dile getirirken, sensör seçiminde görevin ne olduğu kadar bu görevi icra ederken ne gibi etkilere maruz kalınacağının da öngörülüp değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. “Sensörün doğru seçimi verimliliğin anahtarıdır” diyen Hüseyin Bey ile 2023 yılında odaklanacakları alanları, sensör seçimindeki önemli faktörleri ve büyüme hedeflerini konuştuk. 

Hüseyin Bey, Entek Otomasyon - Sensör Ürün Grubu olarak 2022’yi nasıl tamamladınız? Hedefleriniz neydi, nasıl sonuçlandı?   

2022 yılını hareketliliğin hiç azalmayan yoğunluğu ile baş döndüren bir yıl oldu. Bir başka açıdan ise geçtiğimiz yıllardaki yavaşlamanın telafisi de oldu diyebiliriz. Sensör grubu olarak sene başındaki tüm hedeflerimize erişerek başarıyla yıl bitmeden tamamlamış olduk. Hedeflerimizin içerisinde satış hacmi, potansiyel sektör gibi somut hedeflerin yanında, deneyim ve farklı fırsatların kazanılmasına katkı sağlayan potansiyel uygulamaların çözümlerini keşfetmek gibi soyut hedeflerimizde vardı.

Dijital dönüşüm uygulamaları, sensörlerin kullanım alanlarını ve yaygınlığını her geçen gün artırıyor.  Entek bünyesinde bu yeni üretim vizyonuna uygun olarak sensör grubunda ne gibi teknolojik yenilikler yaşanıyor? 

Sensörlerin kullanım alanları arttıkça yetenekleri ve çeşitliliği de artmaktadır. Algılama teknolojisi dijitalleşen her sistemin, her prosesin ihtiyaç duyacağı bir teknolojidir. Üretilen bilginin merkezindedir ve görevini doğru yapması son derece önemlidir. Bu sebeple çözümlemelerimizde kullandığımız tüm sensörler verimlilik sağlayan özelliklerle donatılmıştır. Bu özelliklerin çoğunluğu gelecekte yaşanılması yüksek olan problemleri ortadan kaldırmaya yönelik fonksiyonlar olup deneyimlerin teknolojinin imkanlarından faydalanmasıyla ortaya çıkmıştır. Örnek olarak Keyence’ in akıllı sensörleri artık bakımını otomatik olarak kendi yapabiliyor, tıpkı bir detektif gibi farklılaşan bir durum var mı diye sürekli koşulları denetliyor, gerçekleştirdiği eylemler hakkında çalışan gibi raporlama yapabiliyor.  

2023’te hangi yeni sensör teknolojilerini endüstri ile buluşturacaksınız? Hangi segment ve uygulamalarda öne çıkacak bu ürünler? 

Dijital Dönüşüm Süreci Yeni Teknolojilerle Güncelleniyor Dijital Dönüşüm Süreci Yeni Teknolojilerle Güncelleniyor

Yeni teknolojilere olan tutkumuz bizi her zaman heyecanlandırmıştır. Dünyada teknolojiyi en üst seviyede kullanan firmalardan birisi olan Japon Keyence’ in endüstrinin hizmetine sunduğu veya sunacağı sensörlerin gelişimini yakından takip ediyoruz ve bu sensörleri ülkemiz endüstrisine sunmak için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.  
Geçen sene sunduğumuz yapay zekâ destekli ürünleri endüstrimiz çok sevdi ve biz yapay zeka destekli ürünlerin kullanıcılara sağladığı katkıları keşfettikçe başarının arttığına şahit olduk. “Tam da endüstrimizin beklediği işte buymuş” dedik ve bu özelliklere sahip farklı ürünleri de sunmaya devam etme hedefindeyiz. Bu segmentteki ürünler endüstri fark etmeksizin çok çeşitli uygulamalarda kullanıldığından, hızlı proseslerdeki algılamalar, kalite kontrol uygulamaları ile montaj aşamasındaki kontrollerin ihtiyaç duyduğu her uygulamada öne çıkacaktır. 

Doğru bir sensör seçimi için püf noktalar neler?

Doğru sensörü seçmede en önemli etkenin bilgi olduğunu düşünüyorum. Aslında sensörün görevinin ne olduğuna göre seçilmesi kadar bu görevi icra ederken ne gibi etkilere maruz kalacağının da öngörülerek değerlendirilmesi de çok önemlidir. Çünkü bilginin üretilmesini sağlayan sensörün doğru seçimi verimliliğin anahtarıdır. Algılanacak nesnenin fiziksel özellikleri, değişkenlikleri, koşulları gibi her biri kendi içerisinde birçok unsur barındıran detayların titizlikle incelenmesi başarıyı sağlayacaktır. Geleneksel sensörler bu unsurların değişkenliklerinden olumsuz etkilenip hatalı bilgi üretirken, yenilikçi teknolojiye sahip sensörler hiç olmadığı kadar değişkenliklere karşı hata yapma oranını düşürmektedir. Öngörünün doğru yorumlanması sensör seçiminde diğer önemli püf noktadır. Hem ürünlerin çok yönlü olarak bilinmesi hem de proseslere detaylıca hâkim olunması oldukça güç olduğundan dolayı en önemli püf noktanın konunun uzmanlarının bir araya gelerek bilgilerin incelenerek seçilmesidir diyebilirim.

Satış ve satış sonrası ne gibi teknik hizmetleriniz var? 

En büyük avantajımızın satış öncesine iyi hazırlanarak satış sonrasına destek bırakmamak için çok stratejik süreç yürüttüğümüzü söylemek istiyorum. Genellikle bu konuya bakış açım aslında satış sonrasında teknik destek olmamasının ya da en az seviyede olmasının doğru olduğudur. Destek önemli ancak bu desteğe ihtiyaç duyulmaması ne kadar kulağa hoş geliyor değil mi?. Ürünlerimiz yüksek teknoloji ve fonksiyonellikle donatıldığı için gerçekten de satış sonrası desteğe ihtiyacımız her geçen gün azalıyor. Artık ürünlere uzaktan bağlanmak, onları takip etmek, düzeltici-önleyici önlemler almak müthiş bir kolaylık sağlıyor. Bunun yanında gelişen iletişim araçları ve yöntemleri de ürünlerden fiziksel olarak uzak olunsa da hızlı ve uygulanabilir destek imkânı sunuyor. Özetle kullanıcılar için en etkili hizmeti sunmak amacındayız. Bunlar sırasıyla; 

•    İşin en başında doğru analizi yapıp desteğe ihtiyaç duyulmayacak veya en az duyulacak şekilde çözümleri müşterilerimize teslim etmek, 
•    Kullanıcıyı eğiterek sahiplenmesini sağlamak ve gerekli olabilecek hamleyi çekinmeden yapabilmesini sağlamak, 
•    Öngörülen ya da görülemeyen durumlar için ihtiyaç duyulan herhangi bir anda teknolojiyi de kullanarak her yerden desteği sağlayabilecek altyapıya sahip olmak 
Ve, 
•    Tecrübesi yüksek destek hizmeti sağlayabilecek bir ekibin erişilebilir ve ulaşılabilir şekilde hazır olmasını sağlamak.

Temsil ettiğiniz ürünlerle ilgili şirket içi eğitim süreçlerini anlatır mısınız?    

Ürünlerimiz yüksek teknolojik özellikleri barındırdığından dolayı çok şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü Keyence, Forbes’e göre yıllardır dünyada en çok yenilik geliştiren firmalar listesinde, ilk 100 içerisindeki tek sensör firmasıdır. Önce yüksek teknolojiyi ve sağladıkları avantajları anlamak ve sonra da müşterilerimizle kesiştiğimizde onlara anlatmak çok önemli olduğundan dolayı eğitimlerimizde önceliği teknik eğitimler ve sunum eğitimleri oluşturuyor. Daha sonra ise bu yüksek teknolojiler ile neler başarıldı, başaran kişinin kendi anlatımıyla paylaşım eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Elbette hedefimiz doğrultusunda stratejimizi belirlemek ve stratejimiz doğrultusundaki gerçekleştirdiğimiz aktiviteleri değerlendirmek için teknik-satış-pazarlama gibi unsurları içeren eğitimleri gerçekleştiriyoruz. 
Sürekli öğrenmek ve öğrendiklerimizi uygulamak bizi güçlendirdiği için ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz herhangi bir gelişim eğitimini kazandırmak içinde kaynaklarımızı ve zamanımızı her zaman hazır şekilde tutmaktayız.

2023 yılında sensör ürün grubu ile ilgili büyüme hedeflerinizi paylaşır mısınız? 

Her standart hedef gibi büyümek her zaman hedefimizdir ancak burada yeni teknolojileri öğrenip işimize entegre etmek, başardığımız zorlu uygulamaların çözümlerinde hangi katma değerler var bunları keşfetmek ve yeni uygulamaların çözümlerini kurumsal hafızamıza katmak diğer hedeflerimizdir. Üstlendiğimiz misyon bir fabrikayı, bir sistemi veya bir makineyi verimli hale getirmek bakış açısıyla, ülkemizdeki her fabrikanın, her prosesin veya her bir makinenin buna ihtiyacı olduğunu bildiğimizden dolayı ekibimizi genişleterek bunları anlatmak diğer bir önemli hedefimiz olacaktır.  

Editör: Haber Merkezi