AKILLI FABRİKA UYGULAMALARI İLE ENERJİ MALİYETLERİ NASIL DÜŞER? AKILLI FABRİKA UYGULAMALARI İLE ENERJİ MALİYETLERİ NASIL DÜŞER?

Haber: Bikem Öğünç Demir

“İhtiyaca yönelik olarak tasarladığımız her üretim hattı robotik otomasyon sistemlerini içeren projelerden oluşmakta” diyen Novi Robot Teknolojileri Proje ve İş Geliştirme Yöneticisi Kübra Altuntaş, “Bu noktadan baktığımızda aslında geliştirdiğimiz her çözüm ve tamamladığımız her proje, endüstri 4.0 vizyonu ile doğrudan bağlantılıdır. Firmalarımız bizimle çalışmalarını tamamladıklarında, endüstri 4.0 kapsamında iyi bir adım daha atmış olmaktadırlar.  Operasyonel süreçlerdeki hızlanma, kalite artışı, verim artışı ve hattı operatörsüzleştirme sonuçlarını her projemizde çok net bir şekilde gözlemleyebilmekteyiz.  Dolayısıyla Novi Robot Teknolojileri, endüstri 4.0’a yönelik olarak üretimde iyileştirme çalışmaları yapmak isteyen, yeni bir adım atmak isteyen her firma için anahtar konumunda bir entegratör firmadır diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Robotik otomasyon projelerinin içerisinde endüstriyel robotlar ile otomatik taşıma, paketleme, paletleme, montaj, kaynak, kesim, markalama, vidalama, sealer, yükleme, boşaltma, hemming, test gibi pek çok işlem aktif olarak uygulandığını, günümüzde ise yoğunlukla görüntü işleme teknolojilerinin proseslere entegre edildiğini kaydeden Altuntaş, “Projelerimizde görüntü işlemle teknolojilerini sıklıkla kullanarak sistemleri daha verimli hale getiriyoruz. Bu teknolojilerle kalite kontrol prosesleri başta olmak üzere, proses hızını arttırıcı, çalışma verimini iyileştirici ya da prosesi operatörden bağımsız bir hale getirme noktasında fayda sağlayıcı çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak uygulamalar yapılabiliyor” dedi.

Altuntaş, görüntü işleme sistemlerinin proseslerde kullanım amaçlarına yönelik şu örneklendirmeleri yaptı:

  • Parça referanslama ile değişken bir noktadan parça alma ya da parça bırakma
  • Vidalama, perçinleme, kaynak ve frezeleme gibi tüm yüzey işleme proseslerini başlatma, bitirme ve kalite kontrolü
  • Sealer ve PVC gibi akışkan uygulamalarında hacim, kopukluk, yükseklik, genişlik ya da renk kalite kontrolü
  • Yüzeyde aşınma, korozyon ya da renk değişimi öngörülen proseslerde mevcut ve referans görüntü karşılaştırma ile kalite kontrolü
  • Operatör erişimi zor alanlarda hattın operatörsüzleştirilmesi

Kübra Altuntaş, proses özelinde çalışma yapılarak, mevcut prosesin incelenmesi ve ihtiyacın belirlenmesinin ardından projeye özel uygulama geliştirilebilmesinin mümkün olduğunu, yetkin bir mühendislik firması ile çalışılıp en verimli çözümlü uygulama noktasında hareket edilmesi gerektiğini söyledi.