Zühtü Bakır: 19 üyemizden 5’i ile Endüstri 4.0’ı konuşacağız

Bugün MAKFED’in 19 üyesinin 5’i ile Endüstri 4.0’ın devrim niteliği ve dünyada bu sürecin nasıl işlediği konularını konuşacaklarını dile getiren MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, makina sektörü ile ilgili kısa bilgiler verdi.

Zühtü Bakır: 19 üyemizden 5’i ile Endüstri 4.0’ı konuşacağız
Endüstrideara

Bakır: "Makina sektörü çok disiplinli bir yapı ve sektörde 22 sektörde ele alıyoruz. MAKFED 2014 yılında kuruldu ve 2016 yılında faaliyete geçti ve daha da kurumsallaşmaya çalışıyoruz. 1900 üyemiz var. Makina imalatçı sayısı neredeyse Avrupa’nın tamamı kadar fakat Avrupa’da payımız yüzde 6. Ölçek büyütme temel hedefimiz. Makina sektörünü seri olan genel makinalar bir de özel makinalar olarak iki başlıkta ele alıyoruz. Makina sektörü için her ikisi de çok önemli. Özel makinacılıkda da mühendislik çok önemli ve büyüyemiyorlar. Aslında büyümeleri de gerekmiyor. 220 bin istihdam sağlıyoruz sektörde.

Sektörü istesek de istediğimiz noktaya ulaştıramıyoruz. İmalat endüstrisinin gelişmesi ve büyümesi için makina üretimine ihtiyacımız bulunuyor. 19 derneğimizden 5 derneğimiz aramızda.

Endüstri 4.0 devrim mi değil mi ve dünyada bu konu nasıl işliyor? Bu konuları konuşacağız."

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 15:01
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını