banner1013
x

Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’a emanet

İş sağlığı ve güvenliği alanında son yıllarda yaşanan ve üzücü sonuçlar doğuran kazalar, güvenli üretim ortamını önemli hale getiriyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları, risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyerleri olmadan kullanılabiliyor.

Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’a emanet
EndüstrideAra4

Son dönemlerde iş kazaları ve işçi ölümlerinde yaşanan artış nedeniyle işletmeler güvenli üretim ortamını sağlamaya ihtiyaç duyuyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerinden alınan bilgilere göre her yıl iş kazalarında 2,3 milyon kişinin hayatını kaybettiği, dünyada yılda 300 milyondan fazla iş kazasının meydana geldiği tahmin ediliyor. Özellikle Türkiye’nin işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olması, önlemin aciliyetini ortaya koyuyor. 

Universal Robots endüstriyel robotun yeniden keşfini gerçekleştirerek 2000’li yılların başında iş birliğine dayalı çalışan kolaboratif robot ‘cobot’u’ otomasyon dünyasının hizmetine sunmuştu. Cobot’un sağladığı güvenlik ve diğer teknik avantajlar, cobot ile yan yana çalışan operatörelere, profesyonel yöneticilere ve işverenlere önemli katkılar sağlıyor. 

İŞ KAZALARINI ÖNLERKEN, VERİMİ ARTIRIYOR

Üretim sürecinde kullanılan endüstriyel robotların tehlikeli olduğuna ilişkin bir algı olduğunu, Universal Robots’un cobot’ları ile bu algıyı yıkmayı amaçladıklarını belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “İş kazalarında Türkiye verileri oldukça üzücü. Bu açıdan, her işletmenin bu tabloyu düzeltme yönünde adımlar atması gerekiyor. Endüstriyel üretimlerde, dikkat gerektiren ve sık tekrarlanan iş yapış biçimleri, insanlar için hata yapma ihtimalini ve iş kazalarını artırabiliyor. İnsanla iş birliğine dayalı robot olarak nitelediğimiz cobot ise insanlar için hiçbir tehlike oluşturmuyor. Risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyerleri olmadan kuruluyor. Cobot’lar, geleneksel robotlara göre güvenlik standartları daha yüksek olduğundan, güvenlik kafesi olmadan insanlarla birlikte rahatça çalışma imkanı sunuyor. Cobot’lar, karşılaştığı bir kuvvete bağlı olarak otomatikman durduğu için tehlikeyi de bertaraf ediyor. Böylece, cobot’lar iş kazalarını önlerken, hata yapma ihtimalini de ortadan kaldırdığı için verimi artırıyor” dedi.

ÜRETİM YALIN HALE GELİYOR

Gök, “Ayrıca cobot’lar çalışan sağlığı ve güvenliğini olumsuz şekilde etkileyen birçok iş ortamında insanla yan yana ya da bağımsız olarak kullanılıyor. Bu uygulamalar, sürekli ağır yük kaldırma operasyonları olan paketleme, paletleme, montaj, pres ve makine besleme, boya, alma-bırakma, laboratuvar uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’lara verilerek, çalışanlar üretim süreçlerinde daha etkin ve aktif bir şekilde yer alıyor” diyerek sözlerini noktaladı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 18:03
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler