YENİ FABRİKASINDA YAPAY ZEKADAN YARARLANACAK

Dünyanın kapalı alanda dördüncü büyük kompozit fabrikasını yakında hizmete alacak TUSAŞ, yeni nesil fabrikasında yapay zekadan yararlanacak.

YENİ FABRİKASINDA YAPAY ZEKADAN YARARLANACAK
Endüstrideara

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), dünyanın kapalı alanda dördüncü büyük kompozit fabrikasını yakında hizmete alacak.

Otonom bir tesis olarak tasarlanan yeni nesil fabrikada, yapay zekadan yararlanılarak kompozit malzeme üretiminde olası hataların tamamen elimine edilmesi amaçlanıyor.

500 SET KANATÇIK TESLİMATI YAPTI

Dünya havacılık ekosisteminin lider firmaları için önemli kompozit parçaların tasarım ve üretim faaliyetlerini gerçekleştiren TUSAŞ, THY'nin geçen günlerde iki adedini filosuna kazandırdığı Airbus A350 uçağında kullanılan kanatçıkların (aileron) tasarım ve üretiminde, "tasarım sahibi ve tek kaynak üretici" olarak teslimatlarına devam ediyor.

Bugüne kadar Airbus firmasına toplamda 500 set kanatçık teslimatı gerçekleştiren kurum, kompozit uçuş kontrol yüzeyi tasarımına da ivme kazandırdı ve özgün ürünlerin tasarım ve üretimi konusunda dünyadaki yerini pekiştirdi.

TASARIM VE ÜRETİMİ TEK ELDEN GERÇEKLEŞTİRİYOR

Kurum, kendi özgün ürünlerinin tasarım ve üretiminin yanı sıra dünya havacılık sektörünün önde gelen firmalarının ürettiği hava araçları için de önemli kompozit parçaları tasarlayıp, imalatını yapıyor. 

Üretimde sıfır hata vizyonuyla çalışmalarına devam eden TUSAŞ, 2012'den bugüne dünyanın yeni nesil en büyük yolcu uçakları arasında yer alan Airbus A350-900 ve A350-1000 uçakları için yana yatma hareketlerinde kullanılan önemli bir uçuş kontrol yüzeyi olan kanatçıkların tasarım ve üretimini tek kaynak olarak üstleniyor.

Toplamda 500 mühendis ve teknisyenin görev aldığı A350 Kanatçık Programı'nda her bir uçak için 5 metre uzunluğunda ve bir metre genişliğinde tamamen karbon kompozit malzemeden 4 adet kanatçık üretimi gerçekleştiriliyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 09:56
YORUM EKLE

Exponec

Halıcı

Dergiler