YAPAY ZEKA VE KUANTUMU İLK SIRAYA ALDI

Çin, hazırladığı 5 yıllık kalkınma planı doğrultusunda teknolojide ilk sıraya yapay zeka ve kuantum teknolojisini aldığını duyurdu.

YAPAY ZEKA VE KUANTUMU İLK SIRAYA ALDI
Endüstrideara

Çin, hazırladığı 5 yıllık kalkınma planında teknolojinin ön cephelerini belirlerken, yapay zeka ve kuantum teknolojileri gündemin ilk iki sırasında yer aldı.

"AR-GE'YE YÜZDE 7'DEN FAZLA KATKI SAĞLAYACAK"

İki toplantı çerçevesinde duyurulan "14. Beş Yıllık Kalkınma Planı"nda bilim ve teknolojide kendi ayakları üzerinde duran, yönelimin ulusal kalkınmanın temel dayanak noktası olacağı açıklandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang da yaptığı açıklamada, 2021 ve 2025 arasında Beijing yönetiminin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine her yıl yüzde 7’nin üzerinde katkı sağlayacağını duyurdu.

GOOGLE'IN ESKİ CEO'SU İTİRAF ETTİ

Beijing yönetimin hazırladığı kalkınma planı doğrultusunda öne çıkan teknolojilerden ilki yapay zeka oldu.

ABD merkezli CNBC sitesinin aktardığı bilgilere göre, Çin önümüzdeki dönemde özel olarak “açık kaynak algoritmasına” odaklanacak.

Açık kaynak teknolojisi genellikle bir kuruluş tarafından geliştirilmesi ancak diğer şirketler tarafından lisanslanması ile ön plana çıkıyor.

Google’ın eski CEO’su Eric Schmit, son yıllarda Alibaba ve Baidu gibi Çinli şirketlerin yatırım yaptığı yapay zeka alanında ABD’nin liderliği kaybedebileceği itirafında bulunmuştu.

YENİ İLAÇLARIN ÜRETİLMESİNE ZEMİN HAZIRLAYACAK

Söz konusu plan kapsamında ikinci gündem maddesinin, kuantum teknolojileri olduğu bildirildi.

Bu konsept, günümüzde kullanılan bilgisayarlardan farklı olarak yeni ilaçların üretilmesi gibi daha iddialı hedefe hizmet etmesiyle öne çıkıyor.

YARI İLETKENLER ÖNE ÇIKACAK

Yarı iletkenlerin üretimi konusunda geçmişte büyük yatırımlar yapan Çin yönetimi, önümüzdeki 5 yıl boyunca bu alana yoğunlaşmaya devam edeceğinin sinyalini verdi.

Yarı iletken çipler konusunda Tayvan menşeli TSMC ve Güney Kore’nin Samsung firması öne çıksa da bu şirketlerin kilit ekipmanlar konusunda ABD’ye bağımlı olması Çin’in söz konusu sektöre daha fazla ağırlık vermesini gerektiriyor.

Zira Washington yönetiminin yaptırımları sonrasında TSMC, Çin ana karasına çip satışı yapamaz hale gelmişti.

ELON MUSK'IN YATIRIMLARI BAZ ALINIYOR

Gelecek beş yıl boyunca Çin’in ağırlık vereceği bir diğer konu ise “beyin bilimleri” olacak.

Belgede söz konusu alana dair ayrıntılı bir açıklama yer almamasına karşın, uzmanlar son dönemlerde Elon Musk’ın benzer yatırımlarına dikkat çekiyor.

Musk’ın Neuralink şirketi, bilgisayarlar ve insanlar arasında iletişim kurabilecek çipler üzerinde çalışıyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 16:26
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını