YAPAY ZEKA ETİĞİ İÇİN İKİ YENİ ÇÖZÜM

Rolls-Royce hem yapay zekanın etik kullanımı konusunda hem de toplumun teknolojiye olan güvenini artmak amacıyla iki yeni çözüm geliştirdi.

YAPAY ZEKA ETİĞİ İÇİN İKİ YENİ ÇÖZÜM
EndüstrideAra3

DERYA KUMTEPE - Rolls-Royce, endüstri 5.0 olarak da bilinen yeni sanayileşme dönemine geçişi hızlandırmaya yardımcı olmak amacıyla çözümler geliştirmeye devam ediyor. Tanıttığı iki çözümle ilgili bilgiler veren Rolls-Royce, etik yapay zeka uygulamalarına geçiş yapabilecek. 

İLK ÇÖZÜM YAPAY ZEKA ETİK ÇERÇEVESİ 

Rolls-Royce’un tanıttığı çözümlerden ilki yapay zeka etik çerçevesi. Bu çözüm ile firmalar, uygulamalarında yapay zeka kullanma kararının etik olup olmadığını belirleyebilecek. Bu çözüm, yapay zeka kullanım etiğinin teorinin ötesinde ilk defa pratik uygulamaya geçişini de temsil ediyor. 

İKİNCİ ÇÖZÜM GÜVENİLİRLİĞİN TEMİN EDİLMESİ 

Tanıtılan ikinci çözüm ise, adım adım yürütülen süreci ile yapay zeka algoritma sonuçlarının güvenilirliğini temin etmesi. Yeni çözümler kapsamında tanıtılan beş katmanlı kontrol sistemi, sürekli değişen algoritmalara değil, bu algoritmaların çıktılarına odaklanıyor. Bu kontrol sistemi algoritma çıktı sonuçlarını sürekli takip ederek güvenilir olmalarını sağlıyor.

“YAPAY ZEKA GÜNLÜK YAŞAMIN PARÇASI OLMALI”

Sunulan bu çözümlerle ilgili detaylı bilgi veren Rolls-Royce CEO'su Warren East, yaptıkları araştırmanın sonuçlarını yayınlayarak yapay zeka etiği ile ilgili kavramların tartışıldığı dönemi kapatmayı hedeflediklerini belirtti. East konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Araştırma sonuçlarımız sayesinde yapay zeka uygulamalarını etik bir şekilde kullanabileceğiz. Yapay zekaya dönük güven ortamının oluşturulmaması için hiçbir neden yok. Toplumun güveni olmadan yapay zekanın sunduğu olanaklardan faydalanamayacağız. Bu sebeple hedeflediğimiz güven ortamı sağlanabilirse yapay zeka günlük yaşamımızın bir parçası olacak. Biz Rolls-Royce olarak iş birliğine ve yeniliklere her zaman açığız. Dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için tüm çalışmalarımızı ayrıntılı bir şekilde paylaşacağız. Teknoloji liderleriyle konuşmaya, tartışmaya devam edeceğiz.” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 12:00
YORUM EKLE

Radyo

Klemsan

Dergiler