banner1322
x

WEF, ERİCSSON'IN FABRİKASINI KÜRESEL LİDER OLARAK SEÇTİ

Ericsson'ın ABD'deki 5G Akıllı Fabrikası Dünya Ekonomik Forumu tarafından Endüstri 4.0'da küresel lider seçildi ve “Global Lighthouse” olarak belirlendi.

WEF, ERİCSSON'IN FABRİKASINI KÜRESEL LİDER OLARAK SEÇTİ
Makine Zirvesi

Ericsson’ın, ABD'nin Teksas eyaletindeki 5G Akıllı Fabrikası, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Dördüncü Sanayi Devrimi'nde küresel lider olarak seçildi ve "Global Lighthouse" unvanıyla ödüllendirildi.

YÜZDE 120 İYİLEŞTİRİLMİŞ ÇIKTI VE YÜZDE 65'LİK AZALMA

Tesis, bugüne kadar gösterilen faydalarla birlikte Endüstri 4.0 teknolojilerinin daha geniş ölçekte benimsenmesi adına Forum tarafından bu unvanı alan ilk Ericsson fabrikası oldu.

Firmanın tesiste kullandığı yeni nesil teknolojiler, otomasyon ve Endüstri 4.0 iyileştirmelerin olmadığı benzer bir tesise göre, çalışan başına 2,2 kat daha fazla iyileştirilmiş çıktı sağlarken, 2020'nin başında faaliyete geçen tesiste 12 ay gibi kısa sürede ölçeklendirilebilecek 25 farklı kullanım senaryosu geliştirildi.

Bağlantılı robotlara sahip 5G ile otomatik hale getirilmiş fabrika, çalışan başına yüzde 120 iyileştirilmiş çıktı ve malzemelerin manuel olarak işlendiği süreçlerde yüzde 65'lik bir azalma sağladı. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI KULLANIYOR

Benzer bir binaya göre enerji tüketimini yüzde 24, iç mekan su kullanımını ise yüzde 75 azaltmak üzere entegre çevre sistemleriyle tasarlanan tesis, elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir elektrik kaynaklarından sağlıyor.

Ayrıca, Ericsson, akıllı fabrikasını dünya genelinde bu ayrıcalığa ulaşan ilk Ericsson fabrikası haline getirecek olan **LEED Gold ve LEED Zero Carbon sertifikasyonları üzerinde de çalışıyor.

NE DEDİLER?

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Ericsson Şebekelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fredrik Jejdling, "En son teknolojilerin kullanıldığı tam otomatik fabrikalar, daha güçlü ve sürdürülebilir küresel tedarik zincirimizin bir parçası. Müşterilerimizle daha yakın çalışmak konusundaki kararlılığımızı gösteriyor ve nihayetinde karbon emisyonlarını azaltmamıza yardımcı oluyor. WEF'in tesisimize layık gördüğü bu unvan, genel olarak 5G teknolojisinin ve özellikle fabrikalarımızın iş dünyasına ve topluma fayda sağlayan dönüştürücü etkisini vurguluyor." dedi.

WEF Gelişmiş Üretim ve İmalat Başkanı  Francisco Betti ise, "Benzersiz bir endüstri dönüşümüyle karşı karşıyayız.  Ezber bozan teknolojik ilerlemeleri ve yeni fırsatları yakalamaya istekli olan şirketlerin önünde büyük bir gelecek var. Günümüzdeki ezber bozan  teknolojik ilerlemeler, tüm zorluklara rağmen güçlü bir gelecek tasavvur etmemizi sağlıyor. 'Global Lighthouse', üretimin ve endüstrinin geleceğini aydınlatıyor." açıklamalarında bulundu. 

100 MİLYON DOLARI AŞKIN YATIRIM YAPTI

Dünya genelinde özelleştirilmiş, sürdürülebilir ve uçtan uca bağlantılı bir tedarik zinciri oluşturmak amacıyla yeni nesil tedarik zincirlerine yatırım yapmayı sürdüren firma, ABD'deki fabrikasına 100 milyon doların üzerinde bir yatırım gerçekleştirdi.  

Fabrika öncelikli olarak, markanın Kuzey Amerika bölgesindeki 5G müşterilerine hizmet veriyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 09:58
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını