banner1322
x

VODAFONE IOT TEKNOLOJİSİYLE DİJİTALLEŞMEYİ İVMELİYOR

Vodafone Business, daha düşük güç tüketimine sahip ve geniş alanlarda hizmet verebilen NB-IoT hizmetini sunmak için iş birliği yaptı.

VODAFONE IOT TEKNOLOJİSİYLE DİJİTALLEŞMEYİ İVMELİYOR
Robot Zirvesi

Vodafone Business, nesnelerin interneti alanında daha düşük güç tüketimine sahip ve geniş alanlarda hizmet verebilen NB-IoT (dar bant teknolojisi) için Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ) ile iş birliği gerçekleştirdi.

NB-IoT, haberleşmesinin temel avantajları olan; bina içi ve yer altında bulunan elektrik ölçü sistemlerindeki sayaçların okunması için genişletilmiş menzil üstünlüğünden yararlanmak, düşük güç tüketimi, olan alternatif haberleşme yöntemlerine göre maliyet, veri transferinde daha düşük gecikmeler ve maksimum veri transferinde artış yaşanması gibi özellikler sunuyor.

“YÜZDE 250 ORANINDA ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’nin firmalarının otomatik sayaç okuma sistemlerine büyük yenilik getiren teknolojisini akıllı sayaçlarında uygulamaya aldığını belirtti.

Böylece Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’nin sokak aydınlatma ölçü ve armatürlerin yönetiminin, trafolarda alarm, olay ve uyarı sistemleri, su ve doğalgaz tüketimlerini kaydeden sayaçların tek bir haberleşme yöntemi ile okunmasının olanaklı hale geleceğini vurguladı.

Yeni yıl ile birlikte başlayan projede Bursa’nın yanı sıra Yalova ve Çanakkale’nin lokasyon olarak belirlendiğini aktaran Kestioğlu, önümüzdeki dönemlerde sayaç sayısını yüzde 250 oranında artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

YÜKSEK KAPSAMA, UZUN SÜRE İLETİŞİM İMKANI SAĞLIYOR

Hücresel bağlantı altyapısını kullanan düşük seviye bant genişliği ve düşük güç harcamasına sahip bir LPWAN (düşük güçlü geniş alan ağı) teknolojisi olan NB-IoT, ulaşılması zor ve kapsamanın düşük olduğu bölgelerde düşük güç harcamasıyla yüksek kapsama sağlıyor. 

Bu sayede yüksek sayıda M2M cihazı uzun süre iletişime devam edebiliyor ve işletmeler erişimi zor bölgelerde kaynaklarını daha verimli kullanabiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 20:14
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını