VARANK, TEKNOLOJİ YARIŞINDAKİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin teknoloji yarışındaki yerine ve yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

VARANK, TEKNOLOJİ YARIŞINDAKİ YOL HARİTASINI AÇIKLADI
Endüstri 40 Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Bakan Varank, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin şubat sayısında, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran'a verdiği röportajda, Türkiye'nin teknoloji yarışındaki yerine ve yol haritasına ilişkin açıklamalar yaptı.

Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla küresel piyasalarda rekabet gücünü artırdığının altını çizen Varank, "Milli Teknoloji Hamlesi'ni adeta bir milli mücadele olarak görüyoruz ve ülkemizi teknoloji ve sanayi alanında küresel bir aktör haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede kritik teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunmak, özgün ve yenilikçi üretimle küresel değer zincirlerindeki payımızı artırmak en önemli hedeflerimiz." şeklinde konuştu.

Varank, büyük ve güçlü Türkiye'nin yolunun ekonomik ve teknolojik bağımsızlıktan geçtiğine dikkat çekti.

Faaliyete geçirdikleri Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile ithal edilen 919 kritik ürünün Türkiye'de üretileceği bilgisini paylaşan Varank, bu programla hedefin 50 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek olduğunu dile getirdi.

Varank, Türkiye'nin uluslararası alanda öncü olabilecek iş modelleri, ürünler ve hizmetler çıkarabilmesinin, güçlü bir girişimcilik ekosistemine sahip olmasına bağlı olduğunu, son 15 senedee yapılan yatırımlarla ülkenin girişimci dostu bir ekosisteme sahip olma olanağı sağladığını aktardı. 

Yapılan yatırımlarda Ar-Ge ve inovasyonun öncelikli paya sahip olduğuna dikkat çeken Varank, startupların finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için faaliyete geçirdikleri fonlardan bahsetti.

EN ÖNEMLİ ETMEN BEŞERİ SERMAYE

Ortaya çıkan her yeni unicornun kendisini derinden heyecanlandırdığını söyleyen Varank, "Ülkemizden çıkan yeteneklerin dünya çapında konuşulması beni inanılmaz gururlandırıyor. İnşallah şu anda 5 olan ülkemizden çıkan unicorn sayısı 2023 sonu itibarıyla 10'a ulaşacak. Bunu başarabilecek ekosisteme sahibiz." dedi.

Beşeri sermayenin sanayi ve teknolojinin gelişiminde en önemli rolü oynayan bileşen olduğuna dikkati çeken Varank, bu kapsamdaki TEKNOFEST, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, 42 Okulları, Gözlem Şenlikleri gibi faaliyetlerden bahsetti.

Varank, altyapının gelişimine yönelik de Türkiye'nin son 20 senede yapmış olduğu yaptığı atımlardan bahsederek, "Milli Teknoloji Hamlesi bu ülkenin hem geleceği hem refahı hem de bağımsızlığıdır. Ülkemiz tüm kadrolarıyla bu hamlenin gerçekleşmesi yolunda adanmışlıkla çalışmak zorundadır." dedi.

Geçen sene kamuoyuyla paylaşılan Milli Uzay Programı'nda belirlenen iddialı ancak kritik hedeflere dikkat çeken Varank, şöyle devam etti:

"2030'a kadar 10 hedefin 10'unu da gerçekleştirme konusunda kararlıyız. İlk aşamada uzaya bir Türk insanının gönderilmesiyle Ay Araştırma Programı Projesi'nin Ay'a sert iniş safhasının gerçekleşmesi, ülkemiz için uzay alanında bir kırılma noktası olacaktır. Ay görevinde yerli olarak geliştirilen hibrit roket motorumuzu kullanarak, bu ekipmana uzay tarihçesi kazandırmayı, böylece uzayda rekabetçi bir ürüne sahip olmayı istiyoruz. Hibrit roket motorumuzun geliştirilmesi süreçlerinde testler başarıyla devam ediyor. Ay misyonunda kullanılacak aracın tasarım ve görev planlama süreçleri de başladı. Bu yıl uzay aracında kullanılacak yerli itki sisteminin tasarımı tamamlanarak entegrasyon süreci başlatılacak."

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRDİ

Türkiye'nin Otomobili'nin ABD'de katıldığı Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) küresel çapta ses getirdiğini belirten Varank, TOGG'un seri üretimi noktasında süren çalışmalara ilişkin bilgiler paylaştı.

Varank, ilk seri üretim aracın 2022 senesinin son çeyreğinde üretim bandından inmesinin hedeflendiğini hatırlatarak, "Homologasyon olarak adlandırılan teknik yeterlilik süreçlerinin de tamamlanmasından sonra doğuştan elektrikli C segmentindeki SUV araç 2023'ün ilk çeyreğinde ticari olarak satışa çıkar." şeklinde konuştu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 09:53
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını