banner1322
x

VARANK DUYURDU, KOBİ'LERE DİJİTALLEŞME DESTEĞİ VERİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB'in "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temasıyla çağrıya çıktığını ve KOBİ'lere dijitalleşme desteği verileceğini bildirdi.

VARANK DUYURDU, KOBİ'LERE DİJİTALLEŞME DESTEĞİ VERİLECEK
Enerji Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB'in bugün itibarıyla "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temasıyla üçüncü çağrıya çıktığını ve bu doğrultuda KOBİ'lere 1 milyon TL'ye kadar dijitalleşme desteği verileceğini bildirdi.

Yazılı açıklama yaparak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nın "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" çağrısını kamuoyuyla paylaşan Bakan Varank, imalat sanayisinde dijital dönüşümün 11'inci Kalkınma Planı ve 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nın odak alanları arasında yer aldığını belirtti.

"GÜÇLÜ BİR DİJİTAL EKOSİSTEM OLUŞTURMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Bakan Varank, bu kapsamda dijital teknolojilerle verimliliğin artmasını, standartlara tam uyumlu ve kaliteli ürünlerin üretilmesini ve böylece KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Covid-19 pandemisi ile beraber dijitalleşmenin tetiklendiğini, söz konusu işletmelerin iş süreçlerine dijitalleşmeyi entegre etmeye başladığını kaydeden Varank, sözlerine şöyle devam etti:

"İmalat sanayimiz, artık dijital dönüşümün ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavradı. KOSGEB olarak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme' temasıyla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Bu temayla üçüncü kez çıktığımız bu çağrımızla yine akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ'leri destekleyeceğiz. Dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz."

"ÇAĞRILARLA FARKINDALIK OLUŞTURDUK"

"İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temayla ilk çağrıya 2019'da çıkıldığını hatırlatan Varank, toplamda 258 KOBİ'ye 71,5 milyon TL'lik desteği onayladıklarını, 2020'deki ikinci çağrıda da artan farkındalık ve talep ile birlikte 396 KOBİ'nin 158 milyon TL'lik destekten faydalanmasına karar verdiklerini söyledi.

Çağrılarla beraber sanayide dijitalleşme konusunda KOBİ'lerde farkındalık oluşturduklarına dikkat çeken Bakan Varank, "İlk ikisinde olduğu gibi bu yeni çağrımızda da KOBİ'lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Böylece yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ'lerin sayısını artırmayı sürdüreceğiz." dedi.

Başvuruları 17 Mayıs'a kadar alacaklarını ve çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabileceğini aktaran Varank, sonuçlarını da temmuz ayında açıklamayı planladıklarını ifade etti.

PERSONEL VE YAZILIM DESTEĞİ LİMİTİ YÜKSELTİLDİ

İlk iki çağrıda gelen geribildirimleri göz önünde bulunduran kurum, teknolojilerin geliştirilmesinde nitelikli personel ihtiyacına binaen personel desteği üst limitini, 90 bin TL'den 300 bin TL'ye çıkardı.

Benzer şekilde yazılım desteği limiti de 100 bin TL'den 300 bin TL'ye yükseltildi.

Çağrı kapsamında geri ödemeli destek tutarının yüzde 50'ye kadar olan kısmı, "erken ödeme" olarak verilebilecek ve KOBİ'ler en az 8, en fazla 16 ay içinde projelerini tamamlayabilecek.

HANGİ ALANDAKİ PROJELER DESTEKLENECEK?

Bu doğrultuda, "Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı", "İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti", "İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri", "İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri", "Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri", "İmalat Sanayinde Siber Güvenlik", "İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri" ve "İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik" başlıklarında 8 alandaki projeler desteklenecek. (AA)

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 12:38
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını