banner1322
x

“Üretime, donanımlı insan kaynağı yön verecek”

Dijital dönüşümde her zaman insana ihtiyaç olacağının altını çizen Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, çalışanın üretime yön vereceğini belirtti.

“Üretime, donanımlı insan kaynağı yön verecek”
Robot Zirvesi

Dijital dönüşümde bonus veren siteler her zaman insana ihtiyaç olacağının altını çizen Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, söz konusu zihinsel süreçte, kalifiye çalışanın esnek ve kişiselleştirilmiş üretime yön vereceğini belirtti.

Bizel, şöyle konuştu: "Mitsubishi Electric olarak, sanayinin yeni bir boyut kazanmasına olanak sağlayan Sanayi 4.0’a dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory ile yanıt veriyoruz. Dijital dönüşüm alanında öncü bir marka olarak, üretim süreçlerinde mükemmel işleyebilen sistemlerin kurulması, sorunsuz bir şekilde işletilmesi ve gerektiğinde revizyonu için her zaman insana ihtiyaç duyulacağına inanıyoruz. Dönüşüm sonrasında işletmelerde yeni bir örgütsel yapının ve yerleşimin olacağı yönünde beklentimiz ağırlık kazanıyor. Japonya’daki Kani fabrikamızdaki dönüşüm tecrübemizde, hat üretiminde dijital dönüşümle donatılmış hücresel üretim ve yüksek teknolojik sistemlerin birçok çalışanın iş tanımını köklü şekilde değiştireceğini, emek ağırlıklı çalışmadan daha çok zihinsel çalışmaya geçileceğini ve bunun yadırganmayacağını gözlemledik. Bilgiyle donatılmış çalışanın, esnek ve kişiselleştirilmiş üretime yön vereceğini düşünüyoruz. Japonya merkezli Toplum 5.0 yaklaşımıyla da bu alanda hazırlık yapılmaya çalışılıyor. Yakın gelecekte dijitalleşen fabrikalarda insanın nasıl bir rol alacağını kestirmek mümkün ancak global ticaret sistemiyle birlikte birçok faktörün incelenmesi ve sürekli değişen insan hayatı konusundaki yorumun zorluğunu da unutmamak gerekiyor. Bir diğer önemli konu da donanımlı insan kaynağını oluşturarak, dijitalleşme sürecine hazırlanmak. Biz de bu doğrultuda gelecek nesillerin eğitimine büyük önem veren bir marka olarak, uzun zamandır üniversitelerin mühendislik fakültelerinde robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağladığımız eğitime destek projesi hayata geçiriyoruz. Ek olarak, gerek saha etkinlikleri gerekse webinarlar aracılığıyla üniversite öğrencileri ile buluşarak gençlere vizyoner bir bakış açısı kazandırabilmeyi ve deneyimlerimizi paylaşarak onları yönlendirebilmeyi hedefliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 19:39
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını