banner1322
x

“Üretimde gelecek adımı gösteriyor, tahmin imkanı sunuyor”

Dijital dönüşümün üretim takibi ve tahmin yapma imkanı sunduğunun altını çizen Hidro-Tek Mekatronik Mühendisi Yağmur Kaya, üretimde bir sonraki adımı görebilmek gibi önemli avantajları olduğunu ifade etti.

“Üretimde gelecek adımı gösteriyor, tahmin imkanı sunuyor”
Robot Zirvesi

Dijital dönüşümün üretim takibi ve üretim tahmini yapma imkanı sunduğunun altını çizen Hidro-Tek Mekatronik Mühendisi Yağmur Kaya, arızayı önceden tahmin etmek ve üretimde bir sonraki adımı görebilmek gibi önemli kazançlar sağladığını belirtti.

Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

"Dijital dönüşüm sayesinde bütün sektörlerde üretim artık dijital ve akıllı hale geliyor. Robotlar insanların çalışma arkadaşı olurken, şirketlerin verimliliği artıyor. Günümüzde fabrikaların üretim bantlarında pek çok iş robotlar tarafından yapılıyor. Devasa büyüklükteki robot kol, bir arabanın en ağır parçalarını yerden kaldırıp birkaç delik açtıktan sonra diğerine devrediyor, işi biten parça ardından bir çalışanın olduğu üretim bandına gönderiliyor ve işi biten araba başka robotlar tarafından hassasiyetle, kusursuzca boyanıyor. Üretim bantlarını artık işçiler değil, binlerce sensör ve sistem kontrol ediyor. Fabrika çalışanları ise, üretimin bazı aşamalarında bulunuyor ya da sorun çözme ihtiyacı olduğunda devreye giriyorlar ve Ar-Ge’ye odaklanıyorlar. Dijital dönüşüm, otomasyon sistemlerini, veri alışverişini ve yeni üretim teknolojilerini içeriyor. Üretim takibi ve en önemlisi de üretim tahmini yapma imkanı sunuyor. Çalışanlar verileri hazırlamakla uğraşmak yerine, onları hızlıca yorumlayarak karar verme süreçlerini hızlandırıyorlar. Dijital dönüşümle gelinen noktada artık makinalarınızın, sisteminizin ne zaman arızalanacağı veya bakım süresinin ne zaman olacağı bilgisini dahi elde ediyorsunuz. Bu da sisteminizi büyük zararlardan koruyor. Aslında hep istediğimiz bir arızayı önceden tahmin etmek ve üretimde bir sonraki adımı görebilmekti. İşte bu da dijital dönüşümün bize sağladığı en önemli kazançlardandır. Dijital dönüşüm sayesinde fabrikalar akıllı üretim moduna geçiyor. Böylece iyileştirilmiş, daha az hata ile üretim, daha az israf, yeniliklerin hızlanması fabrikalarda verimliliğin, büyümenin ve yatırımların artması gibi pekçok avantaj elde etmiş oluyorsunuz.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kursad sayin
Kursad sayin - 2 yıl Önce

Yagmur Hanim.Donusum sonrasi issizligin artmamasi icin surecte insanlarin olusacak yeni meslek dallarına yönlendirilmeleri de gerekir

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını