banner1339
x

Üretim Yönetim Sistemleri’nin Endüstri 4.0’a faydası

Trex DCAS şirketinde ERP / DCAS Proje Danışmanı Senem Ünsal'ın Üretim Yönetim Sistemleri'nin Endüstri 4.0'a olan katkısıyla ilgili hazırlamış olduğu makaleyi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Üretim Yönetim Sistemleri’nin Endüstri 4.0’a faydası
Robot Zirvesi

Üretim Yönetim Sistemleri ile Endüstri 4.0 sanayi döneminde iki ayrılmaz parça haline geldi. Gelişen teknoloji ile fabrikalar artık akıllı üretimin her anını takip edebiliyor.

İster orta ölçekli fabrikalar ister devasa üretim sahaları olsun hepsinin yapısında muhakkak üretim sistemleri vardır. Fakat önemli olan bir üretim sistemin ne kadar sağlıklı ne kadar verimli olduğu ve izlenebilirliği sorgulanmalı. İşte Endüstri 4.0 teknolojisi bize bu nokta da yardımcı oluyor.

Bir üretim sahasında;
-Yapılan üretim ne kadar? –Hangi makinalar çalışıyor? –Hangi makinalar duruyor? –Duran makinaların duruş sebebi neler? –Duruş süresi ne kadar üretim kaybına sebep oldu?

Üretim Yönetim Sistemi anlık verileri alarak üretim sahasın da meydana gelen sorunların cevaplarını kolaylıkla verebilmekte yönetmeyi sağlamakta. Üretim yönetim sistemleri ile verimlilik artışı sağladığı- fire oranların düştüğü göz önüne alınmalıdır. Üretimin her anı izlenip yönetilebildiği için olan yalın üretimin temeli olan stoksuz çalışmanın da ilk adımı böylelikle atılmış olmakta. Verimlilik artışı sağladığı-fire oranların düştüğü göz önüne alınmalıdır. Böylece ayrılan bütçenin kısa zamanda işletmeye kar olarak döndüğü de görülecektir.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 12:03
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını