banner1322
x

Üretim hattında saniyede bir gigabit hızla haberleşme

Konya'da 'Üretimde Dijital Dönüşüm' toplantısında konuşan CLPA Ülke Müdürü Tolga Bizel, "CC-Link saniyede bir gigabit hızla haberleşme sağlıyor" dedi.

Üretim hattında saniyede bir gigabit hızla haberleşme
Enerji Zirvesi

CLPA (CC-Link Partner Association-CC-Link Partnerleri Derneği), farklı sektörlerde yaptığı üretim yaparak 'sanayi şehri' kimliğini kazanan Konya’da sanayicilerle buluştu. Sanayi 4.0 kavramını kısaca, siber fizik sistemlerin Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birleşimi şeklinde özetleyen CLPA Ülke Müdürü Tolga Bizel, robotlar dahil üretim hattındaki tüm makina ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesinin bu yeni süreçteki önemine dikkat çekti. Bizel, Asya'dan yükselen endüstriyel iletişim ve kontrol teknolojisi platformu CC-Link IE'nin bu haberleşme süresini milisaniyeler seviyesine indirdiğinin altını çizerek, “Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu  teknoloji ile Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşacak” dedi. 

CC-LINK EN BÜYÜK BANT GENİŞLİĞİNE SAHİP

Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağının altını çizen Bizel; “Sanayi 4.0 sürecindeki çok önemli unsurlardan birisi, büyük verinin toplanıp, paylaşılması ve işlenmesi noktasında ortaya çıkıyor. Makinaların birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, verilerin güvenilir biçimde yönetilmesi son derece önemli hale geliyor. Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturulup süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor" dedi. Burada iletişim ve kontrol platformu CC-Link'in devreye girdiğini  vurgulayan Tolga Bizel; "CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolüdür" dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 15:12
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını