banner1013
x

TÜRKİYE'DE SEKTÖRDE BİR İLK OLACAK

NG Kütahya Seramik'in yeni yatırımı olan fabrikası, Endüstri 4.0 ve DDG teknolojisinde Türkiye’nin ilk ve dünyanın sayılı fabrikalarından olacak.

TÜRKİYE'DE SEKTÖRDE BİR İLK OLACAK
EndüstrideAra4

NG Kütahya Seramik'in önümüzdeki ay temelleri atılacak, ilk etabı 2021’de devreye ve 2023’te tamamlanacak yeni fabrikası, Endüstri 4.0 ve Dijital Decoration & Glazing (DDG) teknolojisinde Türkiye’de ilk ve dünyadaki sayılı fabrikalardan olacak.

"TAMAMEN YER KAROLARI ÜRETECEĞİZ"

Düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin seramik sektöründe Endüstri 4.0 kullanarak üretim yapan ilk fabrikasında yine Türkiye’de ilk olarak seramik üretiminde DDG (Dijital Decoration &Glazing) teknolojisinin kullanılacağı fabrikaya ilişkin bilgiler veren NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, "Seramik sektöründe Endüstri 4.0’a geçiş yapan Türkiye’de ilk, dünyada 5’inci şirket olarak anılacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Endüstri 4.0 teknolojisi kullanarak üretim yapan Türkiye’nin ilk fabrikası olarak aynı zamanda DDG (Digital Decoration&Glazing) teknolojisini Türkiye’de ilk, dünyada 7’inci uygulayan şirket unvanına sahip olacağız." dedi. 

Tek çatı altında üretim yapan Türkiye’nin en büyük seramik fabrikası olma özellğinin yanı sıra, dünyanın en büyük ebatlı seramik üretimini destekleyecek fabrikalarında yer karoları üreteceklerini belirten Güral, yeni fabrikaları ile üretimlerini kalite ve nitelik açısından daha üst bir seviyeye taşıyacaklarını söyledi.

Yeni fabrika yatırımları ile birlikte kapasitelerini yaklaşık yüzde 70 oranında artıracaklarının altını çizden Güral, yıllık üretimlerinin ise 9 milyon metrekareye yaklaşacağı bilgisini verdi. 

"DAHA ÇOK MÜHENDİSE İHTİYACIMIZ OLACAK"

Yeni yatırımlarında öncelikle 300 kişiye, ardından tüm yatırımın tamamlanmasıyla birlikte de bin kişilik istihdam yaratacaklarını ifade eden Güral, tartışma konusu olan ve gündemden düşmeyen Endüstri 4.0 ve robot teknolojilerinin işsizliğe yol açacağı, çalışanların işlerini ellerinden alacağı gibi endişe ve merak uyandıran konulara da açıklık getirdi:  

"Endüstri 4.0 teknolojisini kullanacağımız için daha çok mühendise ihtiyacımız olacak. Şimdiden iş görüşmelerine başladık." 

NE ZAMAN FAALİYETE GEÇECEK?

Toplam 3 etapta tamamlanması öngörülen yeni yatırımın temelleri 2021 Ocak ayında atılacak ve ilk etabı 29 Ekim 2021 tarihinde devreye alınacak.

Tesisin, 29 Ekim 2023 tarihinde bütün etaplarının tamamlanarak faaliyete başlaması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 09:40
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler