banner1322
x

TÜRK MÜHENDİSLERİNDEN HİNDİSTAN'A YAPAY ZEKA ÇÖZÜMÜ

Ayvos, Hindistan’daki bir lojistik şirketinin tren vagonlarına malzeme yüklenmesi sırasındaki sayımların yapılması için planladığı yapay zeka tabanlı projeyi hayata geçirdi.

TÜRK MÜHENDİSLERİNDEN HİNDİSTAN'A YAPAY ZEKA ÇÖZÜMÜ
Endüstri 40 Zirvesi

Ayvos, Hindistan’daki önemli bir lojistik şirketinin tren vagonlarına malzeme yüklenmesi sırasındaki sayımların yapılması için planladığı yapay zeka tabanlı projeyi, Ar-Ge ve yazılım gücüyle üstlenerek başarıyla hayata geçirdi.

Firma, proje kapsamında üretim bandından taşınan gübre çuvallarının hangi vagona kaçar tane yüklendiğini tespit ve takip edilmesine imkan veren yapay zeka tabanlı uygulamasıyla ölçüm ve analiz gerçekleştiriyor. 

Gübre çuvallarını üretim bandından alıp yaklaşık 4-5 metrelik mesafeye sırtında taşıyan işçilerin hangi vagona kaç tane çuvalı yüklediklerinin sayımını yapan uygulama tren istasyonunda yer alan platform ve kuleler üzerindeki elektrik altyapısının en uygun olduğu alanlarda kullanılıyor.

Vagon kapılarını görecek biçimde yukarıdan yaklaşık olarak 6 ila 9 metre yüksekliğine konumlandırılan IP kameralar, şirket tarafından geliştirilen GETS isimli çok katmanlı yapay sinir ağı tabanlı görüntü işleme altlığını kullanarak çuvalların sayımlarını yapıyor.

TÜRK MÜHENDİSLERİNCE GELİŞTİRİLDİ, YÜZDE 99 DOĞRULUK SUNUYOR

GETS sistemi, yazılımları aracılığıyla somut veriye dayalı yüzde 97 - 99 doğruluk oranında sayım yaparak büyük bir avantaj sağlamakla kalmayıp aynı anda birden fazla yüklemeyi çok daha hızlı bir şekilde yapılabilir hale getiriyor.

Bu da operasyonel maliyetleri ciddi anlamda düşürüyor. Aynı zamanda dashboard ve raporlama modülleriyle; anlık ve geriye dönük tüm yükleme istatistikleri, istasyon, platform, vagon, vagon kapısı kırılımıyla takibi de sağlanıyor.

Yaklaşık 5 aylık bir çalışmayla ve dört kişiden oluşan bir ekiple tamamlanan proje çerçevesinde, kurulan ekip gece ve gündüz farklı açı ve ışık koşullarında sahadan gelen videolar ile modeli eğitip, stres testlerini başarıyla tamamlayarak filtreleme algoritmalarının revizyonunu tamamladı.

"COVİD-19 PROJEYİ OLUMLU ETKİLEDİ"

Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, Covid-19 pandemi sürecinin projeyi olumlu yönde etkilediğini, “Evden çalışma sistemi özellikle İstanbul'daki trafik düşünüldüğünde yoldan kaybedilen zamanı bizlere kazandırarak bizi pozitif yönde etkiledi. Projede pandemiden ziyade bizi zorlayan etmen saat farkıydı. Özellikle testler sırasında nöbetleşe çalıştık. Hindistan'daki çözüm ortağımız da elini taşın altına koydu ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen bir çalışma planıyla projeyi tamamladık” dedi.

Ayrıca projeyi talep eden Hintli lojistik firmanın yeni projelerde de Ayvos ile çalışmak istediğinin altını çizen Hangül, projenin kendileri ve Türk mühendisleri açısından önemini şöyle dile getirdi: 

“Hindistan gibi matematik ve yazılım konusunda söz sahibi olan bir ülkede yapay zeka tabanlı uluslararası arenadaki bir problemi Türk mühendisler olarak çözmek bize çok daha farklı fırsatların kapısını açacak. Bu başarının sırrı ise ekip olarak bu projeye duyduğumuz inançtı. Amacımız problemi doğru tespit edip çözüme gidecek teknikleri en doğru şekilde uygulamaktı. Bu noktadan sonra da başarı kaçınılmaz olarak ortaya çıkmış oldu. Bu çalışmamız tekrardan gösterdi ki; nitelikli yazılım ve otomasyon çözümleri için katma değerli üretim yapan KOBİ'lere şans vermek Türkiye için de büyük kazanç sağlıyor. Bu durum ülkeye döviz girişi konusunda da katkı sunuyor. KOBİ'lerin yurtdışına açılması için kamunun desteğinin alınması stratejik hamle olup ülke geleceği için büyük bir önem taşıyor.”

2021'DE HİNDİSTAN'DA YENİ PROJELERE BAŞLAYACAK

Hindistan’da 2021 yılında yeni projelere başlamayı hedefleyen firma, aynı zamanda herhangi nesne tespit ve takip altyapısı ile GETS sistemini Türkiye ve Hindistan başta olmak üzere birçok pazarda farklı senaryoların olası problemlerinin çözülmesinde seçenekler sunmayı da planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 11:19
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını