banner1112
x

TÜPRAŞ BÜYÜK VERİDEN DEĞER YARATARAK GÜÇLENİYOR

Tüpraş, Veri Analitiği Merkezleri ile veriden değer yaratmaya yönelik yatırımlarını pekiştirerek rafineri operasyonlarını destekliyor.

TÜPRAŞ BÜYÜK VERİDEN DEĞER YARATARAK GÜÇLENİYOR
Proses Zirvesi

Dijital dönüşüm yolculuğunda gerçekleştirdiği yenilikçi ve öncü çalışmalarına devam ederken mevcut projelerini geliştirmeyi de sürdüren Tüpraş, veriden değer yaratmaya yönelik yatırımlarını güçlendiriyor.

ETKİN KULLANIMINA OLANAK TANIYOR

Bu kapsamda Tüpraş, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İTÜ ARI Teknokent ve ODTÜ Teknokent ile gerçekleştirdiği iş birlikleriyle çalışmalarını dış kaynaklarla entegre ve sürdürülebilir bir boyuta taşıyor.

Şirket, her iki teknokentte yer alan Veri Analitiği Merkezleri’nde görevli dijital veriyi anlamlandırıp yorumlayan ‘Veri Bilimciler’ ile verinin etkin kullanımını mümkün kılıyor. Büyük veri altyapısının ve veri analitiği projelerinin yönetildiği Veri Analitiği Merkezleri’nde, veriden değer yaratma kültürünün ve becerisinin olgunlaştırılması ve kalıcı hale getirilmesi hedefleniyor.

Uzman Veri Bilimciler “Analitik Tüpraş” programı çerçevesinde tüm birimlerde “Sivil Veri Bilimci” diye adlandırılan öncü iş uygulama ekipleri yetiştirmeye yardımcı olarak veriyi demokratikleştirmede de önemli bir rol oynuyorlar. Aynı zamanda; firmanın rafineri sahalarındaki çalışmaların desteklenmesi ve planlanması, üretim ve proses güvenliği konularında olası risklerin minimuma indirilmesi öncelikleri de başarıyla gerçekleştiriliyor.

150 BİN SENSÖRDEN 650 MİLYON SATIR İŞLENİYOR

Dünyanın en iyi veri analitiği departmanı olan rafinerileri arasına girmek hedefiyle yola çıkan şirketin rafinerilerinde, her gün 150 bin sensörden yaklaşık 650 milyon satır veri işleniyor ve şirketin büyük veri altyapısında işlenerek sürdürülebilir katma değere dönüşüyor. 

Üretim süreçlerinin temelinde yer alan Endüstri 4.0 ilkeleri kapsamında üretim faaliyetlerinden topladığı verileri adeta petrolü işler gibi işleyen firma, yapay zeka algoritmaları ile kârlılığını ve sürdürülebilir yapısını koruyacak projelere imza atıyor.

"ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNDE ÖNCÜ ADIMLAR ATIYORUZ"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı Doğan Korkmaz, yetkin kaynaklara erişim ile üniversite ve start-up’lara yakın olabilmek adına ODTÜ ve İTÜ'de kurdukları veri analitiği merkezlerinde görev yapan doktora/yüksek lisans öğrencilerinden oluşan ekiplerinin önemli projeler hayata geçirdiklerini belirtti.

Veri bilimci ekiplerinin üretim sahasında üretilen alarm, laboratuvar ve sensör verilerinin yanında lojistik, finans, satış gibi değer zincirinin tüm aşamasına dokunan verilere de ulaşma ve söz konusu alanlarda proje geliştirme olanağına sahip olduklarını ifade etti.

Merkezlerden çıkan projeler sayesinde üretim süreçlerinin aksamasını önleyecek sonuçlar elde ettiklerinin altını çizen Korkmaz, "Ancak daha önemlisi, en temel önceliğimiz olan iş sağlığı ve güvenliği için çok anlamlı verilere ulaşıyoruz. Veri analitiği dünyada uzun süredir şirket bünyelerinde çalışılan bir konu olmasına rağmen, sanayi kuruluşları olarak bu tür ekosistemlerin çevresinde de yer almak çok önemli. Biz de Tüpraş olarak, veri analitiği alanında üniversite sanayi iş birliğini de güçlendiren öncü adımlar atmaktan mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 10:55
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler