trexDCAS:  TOFAŞ’ta Akıllı İstasyon 4.0 projesi gerçekleştirdik

trexDCAS Satış Mühendisi Anıl Atalay, Zirve'de öğleden sonra gerçekleştirilen panelde yaptığı konuşmada "TOFAŞ ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Akıllı İstasyon 4.0 Projesi ile fabrika ortamında kullanılan sıkıcılar, tarafımızca gerçekleştirilen donanım ve yazılım ile akıllı istasyonlara dönüşüp, istenen tork ve sayıda sıkım olup olmadığını takip edebilmek mümkün hale geldi" dedi. 

trexDCAS:  TOFAŞ’ta Akıllı İstasyon 4.0 projesi gerçekleştirdik
Endüstrideara

Endüstri 4.0 Uygulamaları Zirvesi’nin üçüncü ve son gününde öğleden sonra gerçekleştirilen Otomotiv Ana ve Yan Sanayisinde Endüstri 4.0 Uygulamaları panelinde de Zirve’ye yoğun ilgi devam ediyor. Moderatörlüğünü Haliç Üniversitesi’nden Dr. Üzeyir Pala’nın yaptığı panelde konuşan trexDCAS Satış Mühendisi Anıl Atalay, TOFAŞ ile teknoloji partnerliği içinde olduklarını kaydederek, “Bu fabrikada çok sayıda montaj istasyonu, binler mertebesinde operatör ve bu operatörlerin kullandığı çok sayıda endüstriyel sıkıcı var. Bu sıkıcılardan veri toplamak istediklerinde TOFAŞ yetkilileri mevcut sıkıcıları temin ettikleri firmadan, veri toplayabilecekleri akıllı endüstriyel sıkıcıları talep ettiklerinde çıkan bütçe, TOFAŞ yetkililerini dahi şaşırtacak kadar büyük çıkmış. Bu sürecin devamında TOFAŞ ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Akıllı İstasyon 4.0 Projesi ile fabrika ortamında kullanılan sıkıcılar, tarafımızca gerçekleştirilen donanım ve yazılım ile akıllı istasyonlara dönüşüp, istenen tork ve sayıda sıkım olup olmadığını takip edebilmek mümkün hale geldi" dedi.

40-50 yıllık makinaları dahi izlenebilir ve verimlilikleri kontrol edilebilir hale getirebildiklerini vurgulayan Anıl Atalay, “Çok büyük yatırımlara da gerek kalmadan Endüstri 4.0 uygulamaları ile bu yeni devrimi yakalamak mümkün. Öyle ki Türkiye’de OEE ortalamasının 50-55 olduğunu düşünürsek bunu dünya seviyesine çıkardığınızda aynı hat için başka harcama yapmadan belki 10 tane daha makina yenileyebiliyorsunuz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 16:03
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını