banner1322
x

TESLA 285 BİN ARACINI GÜNCELLEYECEK

Tesla, Çin pazarındaki 285 bin aracının yazılımını güncelleştirecek. Konuyla ilgili Çin yetkili makamlarından bir açıklama yapıldı.

TESLA 285 BİN ARACINI GÜNCELLEYECEK
Enerji Zirvesi

Çin yetkili makamları, otomatik yardımcı sürücü fonksiyonunun bazı durumlarda çarpışmalara yol açabildiğinin tespit edildiği ve bu sebeple elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin pazarındaki 285 bin aracını geri çağırarak yazılımını güncelleştireceğini bildirdi.

GÜNCELLEME MODEL 3 VE MODEL Y ARAÇLARDA YAPILACAK

Yüzde 100 elektrikle işleyen araçlarda uzman olan Amerikan üreticisinin, yardımcı sürüş yazılımına ilişkin bir araştırmanın bazen çarpışmalara neden olabildiğini göstermesi nedeniyle böyle bir kitlesel işlemi gerçekleştirme mecburiyetinde kaldığı ifade edildi.

Geri çağrılma işleminin, Çin'e ithal edilen ve Çin'de üretilen Model 3 ve Model Y araçlara yönelik olduğu, ilgili araç sahiplerine ulaşılarak araçlarının mevcut yazılımlarının uzaktan güncellenerek yeni bir versiyon ile değiştireceği belirtildi. 

ŞANGAY OTOMOBİL FUARI'NDA GÜNDEME GELDİ

Marka, daha önce 2016 yılında da benzer konuyla ilgili çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmış ve bu durum Çin resmi makamları tarafından bir araştırma konusu olarak ele alınmıştı.

Bu konuda müşterilerden birtakım eleştirler sosyal medyaya yansımış, bilhassa Şangay Otomobil Fuarı esnasında, medyada ve sosyal ağlarda söz konusu eleştiriler açık bir şekilde gündeme gelmişti.

Çin’de nadiren görülen bir kararla, yanına yerli bir ortak almadan Şangay'da bulunan üretim tesisinde tek başına üretim yapma ruhsatı verilen ABD'li marka, Çin’de son derecede popüler bir araç markası olarak dikkati çekiyor ve dünyadaki toplam satışlarının dörtte birini bu ülkede gerçekleştiriyor.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 13:31
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını