banner1322
x

“Sürece hazırlıklı olanlar, yol gösteren tarafta olacaklar”

Endüstri 4.0 ile birlikten gelen dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade eden AS Robotic Robotik ve Otomasyon Sistemleri Müdürü Caner Beykont, dönüşüme hazırlıklı olanların yönlendirici ve yol gösterici olacaklarını dile getirdi.

“Sürece hazırlıklı olanlar, yol gösteren tarafta olacaklar”
Robot Zirvesi

Endüstri 4.0 ile birlikten gelen dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade eden AS Robotic Robotik ve Otomasyon Sistemleri Müdürü Caner Beykont, dönüşüme hazırlıklı olanların yönlendirici deneme bonusu ve yol gösterici olacaklarını dile getirdi.

Beykont, şunları kaydetti: "Endüstri 4.0 ile birlikte başlayan dijitalleşme, kaçınılmaz olarak her gün bizleri daha çok etkisi altına alıyor. Dijitalleşme ile üretim maliyetleri azalmakta, yetişmiş mühendis ve yönetici ihtiyacı artmaktadır. Bununla beraber çok çeşitli yeni iş kolları doğmakta ve otomatize olan işlerdeki istihdam edilen personel sayısı azalmakta ya da buradaki personel, üretimin farklı alanlarına kaydırılmaktadır. Dijitalleşme, kendine birçok alanda uygulama alanı bulmasıyla beraber, yazılım, Ar-Ge, yapay zeka ve büyük veri işleme gibi alanlarla ilgili personel ihtiyacını artıracaktır. Bu personel ihtiyacının artması özellikle okulların ve eğitim kurumlarının müfredat yapılarını etkileyecek, eğitmen niteliklerini de değiştirecektir. Aslında dikkat edilmesi gereken esas nokta, değişimin vazgeçilmez olarak karşımızda olduğu gerçeğidir. Bugün dijitalleşme ile bizleri yakalayan değişim dalgası, yarın farklı şekillerde karşımıza çıkacaktır. Bu şekilde düşünüldüğünde, değişim dalgasını yakalayan insanlar, dalgayı arkasına alıp bu süreçten galip çıkacak ve yönlendirici olacaklar, uyum sağlayamayanlar ise daha arka planda görevler alacaklardır. Kanaatimce, bu sürecin parçası olan bizlerin yapması gereken, ilerde bizi bekleyen dönüşüm dalgalarını tahmin edip, bugünden bunların hazırlıklarını ve çalışmalarını yapmak olacaktır. Ancak, bu düşünce biçimiyle çağın önünde hareket edip yönlendiren ve yol gösteren tarafta olunabilir." 


 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 19:35
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını