banner1339
x

Siber güvenlik için fikirler Teknopark İstanbul’da yarıştı

Teknopark İstanbul’un bu sene ikincisini gerçekleştirdiği  "Siber Güvenlik Fikir Yarışması" koronavirüs önlemleri kapsamında online olarak yapıldı.

Siber güvenlik için fikirler Teknopark İstanbul’da yarıştı
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi olan Teknopark İstanbul’un bu sene ikincisini gerçekleştirdiği  "Siber Güvenlik Fikir Yarışması" koronavirüs önlemleri kapsamında online olarak yapıldı.

Teknopark İstanbul'un konuyla ilgili açıklamasına göre, Teknopark İstanbul’un Türkiye’de siber güvenlik alanında girişimcilerin yenilikçi, sürdürülebilir ve ticarileşebilir, iş fikirlerinin desteklenmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ortaklığı ile düzenlediği "Siber Güvenlik Fikir Yarışması"; Havelsan’ın Diyalog programı kullanılarak online olarak gerçekleştirildi.

23 siber güvenlik fikrinin yarıştığı organizasyonda AVCS takımı; CCTV ve İHA/SİHA görüntülerinden elde edilen bilgilerin korunmasına yönelik projesiyle birinci olarak 25 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Proje CCTV ve İHA/SİHA araçlarından elde edilen bilgilerin yapay zeka mimarisi ile elden geçirilmesini, bu verilerin işlenerek kullanılabilir veriler haline getirilmesini ve saklı kalması gereken bilgilerin video görüntüsü tamamen silinmeden tersine boyama yöntemi ile saklanmasını sağlayan bir yapı sunuyor. Sistemde yetkisi olmayan personele görüntüler gösterilmezken, yetkisiz personel bunun farkında olmuyor ve kritik bilgiler güvence altına alınıyor.

Yarışmada ikinci olarak 15 bin TL’lik ödülü kazanan takım "Blok Zinciri 2.0" projesiyle Blocco 360 oldu. Micro-mining teknolojisi ile veriyi dağıtan ve kaydeden, dağıtık bir mimari algoritmaya sahip olan Blocco 360; bu proje ile dağıtık ve şifreli olarak veri güvenliği sağlayan yeni nesil blok zinciri algoritması sunuyor.

Şirketler bu çalışma ile güvenli veri işleme ve kaydetme konusunda çözüme kavuşuyor. Düşük donanım gereksinimi ile yüksek veri güvenliği sağlayan proje özgün algoritması ile verilere güvenli ve yetkisel erişim sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 14:02
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını