banner1339
x

Sanal ark kaynağı eğitim sistemi

Sanal ark kaynağı eğitim sistemi olan VRTEX 360 Kaynak Simülatörü; öğrencilerin simüle edilen ortamlarda kaynak bilgilerini kullanarak pratik yapmalarına olanak sağlıyor. Ekim ayında düzenlenecek olan Endüstri 4.0 Zirvesi'nin katılımcı olan Askaynak, gerçekçi bir kaynak simülasyonu sunan ürünü hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Sanal ark kaynağı eğitim sistemi
Enerji Zirvesi

Sanayi üretiminin en önemli eksiği olan nitelikli insan kaynağı sorunu kaynak ustaları özelinde birçok firma tarafından derinden hissediliyor. Yeterli donanıma sahip kaynakçılara ulaşamayan birçok firma kendi bünyesinde eğitimler vererek bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ancak, bu eğitimlerde maddi kaygılar nedeniyle çoğu zaman düşük kalite ya da kullanılamayacak kaynak malzemeleri kullanılıyor ve tecrübe edilen kaynak pozisyonları sınırlı oluyor. Üstelik kaynak yapımı konusunda hiç bilgisi ya da yeterli tecrübesi olmayan müstakbel kaynak ustaları eğitim sırasında fiziki olarak da zarar görebiliyor. Bu durum verilen eğitimin kalitesini ve verimini düşürüyor, maliyetleri artırıyor ve motivasyonu da olumsuz etkiliyor. Oysa bu sorunla boğuşmak kader değil. Kaynak sektörünün öncüsü Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, VRTEX Kaynak Eğitim Sistemleri ile kaynak eğitimi için çok daha kolay ve verimli bir çözüm sunuyor. Lincoln Electric tarafından tasarlanıp üretilen ve VRTEX 360, VRTEX Mobile ve VRTEX Engage olmak üzere üç üründen oluşan VRTEX kaynak eğitim sistemleriyle öğrenciler eğitimleri sırasında edindikleri bilgileri kullanarak sanal ortamda kaynak (ark kaynağı) pratiği yapmaları hedefliyor. Farklı kaynak yöntemleri ile çalışma olanağı sağlayan bu sistemlerle, farklı birleştirme metodları ve 150 farklı kaynak konfigürasyonu kullanılabiliyor. Boşa giden zaman ve malzeme kaygısı olmadan öğrencilere çok daha fazla tekrar yapma imkanı sunan ürünler, daha yetkin olma şansı veriyor ve toplam eğitim süresini ise %23 azaltıyor. Kaynak malzemeleri bulma ve malzemeleri hazır hale getirmek için zaman harcamaya gerek bırakmayan VRTEX Kaynak Eğitim Sistemleri, ekip içi iletişimi ve öğrenmeyi artırıyor, eğitim maliyetlerinde ise önemli oranda tasarruf elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca işe alımlarda potansiyel kaynak ustasının kabiliyetini ölçmede ve oryantasyon sürecinde de kullanılabilen VRTEX Kaynak Eğitim Sistemleri en yetkin ustayı seçme ve işe adaptasyon süresini kısaltmada önemli bir avantaj sunuyor. 

Sanal ark kaynağı eğitim sistemi olan VRTEX 360 Kaynak Simülatörü; öğrencilerin simüle edilen ortamlarda kaynak bilgilerini kullanarak pratik yapmalarına olanak sağlıyor. Kaynak banyosunun ve ark kaynağının kontrol edildiği gerçekçi bir kaynak simülasyonu sunan ürün, öğrencilere hareketleriyle kaynak prosesini kontrol ederek gerçeğe uygun bir kaynak tecrübesi yaşatıyor. 
Yeni nesil kaynakçıları en iyi şekilde ve daha hızlı eğitmek, malzeme maliyetlerini düşürmek, kaynak eğitimini eğlenceli bir hale getirmek ve doğa ile dost bir eğitim programı uygulamak için ideal olan ürün, kaynak atölyesi, şantiye ve bakım-onarım merkezi olmak üzere üç farklı kaynak ortamında kaynak simülasyonu yaratarak öğrencilerin kendilerini gerçekten kaynak yapıyormuş gibi hissetmelerine yardımcı oluyor. VRTEX 360 Kaynak Simülatörü beş ana parçadan oluşuyor: Gerçek kaynak uygulamaları için iş parçalarının ayarlanabilir masayla ya da masa olmadan farklı pozisyonlarda yerleştirilmesine imkan veren VR Kaynak Standı, öğrencinin, kendisini özel tasarlanmış 3 boyutlu görüntü ve ses sistemiyle oluşturulan sanal kaynak ortamında hissetmesini sağlayan VR Kaynak Maskesi, Öğrencinin, gazaltı kaynak yöntemi ile kaynak yapmasını sağlayan VR Kaynak Torcu ve öğrencinin, örtülü elektrod kaynağı tecrübesini geliştirmek için ilerleme hızının yanında elektrod boyundaki kısalmanın da kontrol edilebilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanan VR Kaynak Pensesi ve Kaynak Elektrodu  ve öğrenci ile sanal kaynak uygulaması yazılımı arasındaki arayüz olan VR Kaynak Makinesi.

Sınıftan sınıfa, bir işe alım etkinliğine veya açık hava etkinliğine birkaç dakika içinde götürülmeye hazır olan Taşınabilir Kaynak Eğitim Simülatörü VRTEX® Mobile, her yaştaki öğrencilerin ve kaynağa yeni başlayan operatörlerin askeri üslerden, motor sporları garajına kadar gerçekçi grafiklerle sanal bir ortamda güvenle kaynak yapmasına olanak sağlıyor. Gazaltı ve özlü tel kaynakları için MIG/MAG kaynak torcu donanımının ve örtülü elektrod kaynağı için elektrod pensesi donanımının bağlanabilmesi gibi işlemlerin kolayca öğrenilmesi için kullanılabiliyor. Rahatça taşınabilen pratik bir simülatör olarak tasarlanan VRTEX® Mobile, özellikle eğitim sektörü için öğrencilerin eğitildiği ve sınava tabi tutulduğu; iş dünyası için operatörlerin eğitildiği ya da işe alımlarda seviye belirlemesinin yapıldığı bir platform olarak kullanılabiliyor. Birden fazla bağlantı seçeneği olan ürün birçok kaynak işlemi ve pozisyon tercihi sunuyor. Kaynak programında değişiklikler yapılmasına olanak sağlayan eğitmen araçları ile donatılan, gerçekçi kaynak banyosu görünümü ve sesi bulunan ürün, hatalı kaynak tekniği uygulandığında sorunun tespit edilmesini ve manyetik takip sistemi ile öğrenci puanlaması ve değerlendirmesinin en doğru şekilde yapılmasını mümkün kılıyor. Eğitmene ekrandan kaynak değerlendirmesi yaparken aynı anda kaynakçıya koçluk yapma olanağı da sunan ürün, etkileşimi teşvik ediyor ve gerçek zamanlı görsel işaretler ile kaynak sırasında, kaynakçının geri bildirim almasını sağlıyor. Öğrenci değerlendirmesi için gelişmiş puanlama sistemine de sahip olan VRTEX® Mobile ile öğrenci çalışmasının kaydı, arşivi ve doğrulanması da yapılabiliyor.

Lincoln Electric tarafından özellikle ark kaynağında öğrencilere el ve beceri alışkanlığı kazandırmak için tasarlanan VRTEX® Engage™ Kaynak Eğitim Simülatörü ise kaynak öğrenimine kolay bir giriş yapmak için ideal bir çözüm sunuyor. Endüstriyel, eğitimsel veya farklı herhangi bir ortama çok rahat taşınabilen hafif ve portatif bir çanta içinde dokunmatik ekranlı bir monitöre, kaynak torcuna, takip cihazına ve bir çalışma yüzeyine sahip olan VRTEX® Engage™, portatif tasarımı sayesinde her yerde eğitim yapılmasına imkan veriyor. Eğitimcilerin kaynak operatörlerini daha etkin şekilde eğitmelerine yardımcı olmak ve öğrencileri kaynak sektörünü keşfetmeye yönlendirmek üzere tasarlanan VRTEX® Engage™, iş güvenliği, makine ve proses seçimi, kaynak prosedürü ve teorisi ve daha fazlasını içeren giriş niteliğindeki kaynak derslerini sunuyor. STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) özelliklerini ve kaynak güvenliği, prosedürleri ve tekniklerinin sergilenmesini içeren öğretici bir ortam sağlayan, kullanım için lisans gereksinimleri veya yıllık ücretleri olmayan VRTEX® Engage™, maliyet etkin bir sistem olarak da öne çıkıyor. 
 

YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını