banner1322
x

SABRİ ÜLKER ÖDÜLÜ'NÜ DRONE PROJESİ KAZANDI

Yıldız Holding ve TURMEPA iş birliğiyle düzenlenen Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü “ecoDrone projesi” kazandı. “ecoDrone” ulaşılması zor alanlarda 54 kat daha hızlı sonuç veriyor.

SABRİ ÜLKER ÖDÜLÜ'NÜ DRONE PROJESİ KAZANDI
Endüstri 40 Zirvesi

Yıldız Holding ve TURMEPA iş birliğiyle gerçekleştirilen “4. Sabri Ülker Çevre Ödülü”nü, insansız hava aracıyla havadan tohum topu atışları gerçekleştirebilen ecording'in “ecoDrone projesi” kazandı.

GELENEKSEL YÖNTEMLERE GÖRE DAHA AZ MALİYETLİ

"Yarınlar Seninle Yaşayacak" mottosu ve “Çevre ve İnsan” temasıyla düzenlenen ve 172 projenin başvurduğu yarışmada ödülü kazanan ecoDrone, ağaçlandırılması gereken ancak ulaşılması zor olan alanlara insansız hava araçlarıyla havadan tohum topu atışları gerçekleştirebiliyor.

Böylece 10 dakikada 6 bin tohum topu toprakla buluşabiliyor. Proje, geleneksel ağaçlandırma yöntemlerine göre 12 kat daha az maliyetli olması dolayısıyla da öne çıkıyor.

"KÜRESEL ISINMAYA KARŞI EN ETKİLİ YÖNTEMLERDEN OLACAK"

Ödülü kazanan projenin küresel ısınmaya karşı yürütülen mücadelede Türkiye açısından önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Yıldız Holding Kurumsal İletişim Grup Direktörü Tuğçe Altınsoy, şöyle konuştu:

“İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak adına, orman varlığının artırılması yönündeki çalışmalar dünyamız için kritik bir önem taşıyor. 2019 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli raporu için hazırlanan çalışmaya göre; en az bir trilyon ağaç dikilmesi halinde, gelecek yıllarda 830 milyar tonluk karbondioksitin bu ağaçlar tarafından emilebilmesi mümkün hale geliyor. Bu nedenle ağaç dikimi uygulamaları, iklim değişikliğiyle mücadelenin en masrafsız ve en doğal çözüm yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçevede, ecoDrone projesinin önümüzdeki yıllarda küresel ısınmaya karşı yürütülen çalışmalarda çok önemli bir fonksiyon üstleneceğine inanıyorum. ecoDrone başta olmak üzere tüm katılımcıları değerli projeleri ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum.” 

"GELECEK ADINA IŞIK YAKACAK"

TURMEPA Genel Müdürü Semiha Öztürk ise ecoDrone projesinin Türkiye'nin geleceği adına ışık yakacağına inandığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“2013 yılında ülkemizin yarınlarına bırakacağımız değerli fikirleri bulmak için yola çıkarken Yıldız Holding Kurucusu merhum Sabri Ülker’in, ‘Topraklarımıza, sularımıza, çevremize sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır' sözü bizlere ışık tuttu. Bu köklü miras üzerine inşa ettiğimiz ödülümüzde her yıl önemli kazanımlar elde ettik. Bu yıl da aynı hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üstelik bu hedefe 2020 gibi zorlu bir yılda ulaşmak bizleri daha da mutlu ediyor. Projeleri değerlendirirken toplumda farkındalığı artıracak ve örnek projelerin çoğalmasına katkıda bulunacak olmasına özen gösterdik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200’e yakın başvuruyu değerlendirirken bir hayli zorlandık. İnce eleyip sık dokuduk."

 
 

 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 18:31
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını