OPERATÖRLERİ SANAL GERÇEKLİK İLE KAZASIZ EĞİTİYOR

Borçelik Akademi çalışan vinç operatörlerine sanal gerçeklik teknolojisiyle eğitim veriliyor ve iş kazaların önüne geçiliyor.

OPERATÖRLERİ SANAL GERÇEKLİK İLE KAZASIZ EĞİTİYOR
Robot Zirvesi

Bursa'da çelik üretimi yapan Borçelik fabrikasında, çalışan vinç operatörlerine sanal gerçeklik teknolojisiyle eğitim verilerek iş kazalarının önüne geçiliyor.

100'ÜN ÜZERİNDE SENARYO VAR

Fabrika bünyesinde kurulan Borçelik Teknik Akademi, meydana gelebilecek sorunların önlenmesi ve sürecin daha güvenli hale getirilmesi için vinç simülatörüyle kurgulanan 100'den fazla senaryo ile sanal gerçeklik ortamında eğitim gerçekleştiriyor. 

Simülatöre giren operatörler, koltuğa oturarak sanal gerçeklik gözlüğünü takınca kendilerini birebir fabrika görüntüsüyle yaklaşık 10 metre yükseklikteki vinç kabininde buluyor.

Sözlü başlayan eğitim, sanal gerçeklik uygulamalarıyla devam ediyor. Bazı sınavlardan geçen çalışanlar, başarı durumuna göre sahada görev alıyor. 

"ÇIKIŞ NOKTAMIZ İSG OLDU"

Firmanın Ar-Ge, Bilgi Teknolojileri, Dijital Dönüşüm ve Yönetim Sistemlerinden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan, şirkette 85 vinç operatörü istihdam ettikleri bilgisini vererek şöyle konuştu:

"Operatörlerin eğitimlerini 8-10 m. yükseklikteki vinç kabininde gerçekleştirmek son derece zor ve riskli. Eğitimler sırasında oluşabilecek herhangi bir kaza, çalışan insanlara ve tesise zarar verebilir. Bu nedenle vinç eğitimlerini yerde yapma düşüncesiyle yola çıktık. Ana çıkış noktamız ise iş sağlığı ve güvenliği oldu. Bu fikirle yola çıktığımızda aklımıza Endüstri 4.0'ın hayatımıza soktuğu sanal gerçeklik fikri geldi."

Operatörün kabinde yaşadığı tecrübeyi yerde yaşatabilmek üzere koltuğu tasarladıklarını kaydeden Ayhan, operatörünün gerçekleştirdiği bütün hareketlerin deneyim olarak söz konusu teknolojide yaşanabildiğini ve bu kapsamda motorlu bir mekanizma geliştirdiklerini söyledi.

Fabrikanın gerçek görüntüsünün yani gerçek ortamın yaşanabilmesi zorluğunu da gerek donanım gerekse sanal gerçeklik yazılımıyla vinç operatörlerine yaşatabildiklerini vurguladı.

"PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNDUK"

Operatörlerin, eğitimi tamamlayıp belgesini aldıktan sonra vinç kabininde görevine başladığını ifade eden Ayhan, "Bugüne kadar 20 vinç operatörümüzü bu eğitimden geçirdik. Tabii biz bunu kendi firmamız için dizayn ettik ve fabrikanın gerçek görüntüsüyle sanal gerçeklik yazılımımızı hazırladık fakat bu sadece Borçelik ile sınırlı kalmamalı. Bu sanal gerçeklikle yapılmış vinç simülatörü dünyada bir ilk. Bunun patent başvurusunu da yaptık. Sadece kendi şirketimiz için değil, farklı şirketlerin de bunu deneyimlemesi üzerine bir iş modeli kurguladık. Hem burada bu eğitimi alabilirler hem de isteyen kişiler bu vinç simülatörünü satın alıp kendi organizasyonlarında da kullanabilirler." dedi.

Ayhan, bir operatörün yaklaşık 4 saatte eğitiminin tamamlandığını aktararak eğitimin ardından çalışanların testlerden geçiririlerek belge almaya hak kazandığını dile getirdi.

"ÇOK FAYDALI BİR UYGULAMA"

Simülatörde eğitim alarak belge almaya hak kazanan Gülşen Eren, sahada tecrübe ettikleri birçok şeyi öncelikle simülatörde gördükleri ifade etti.

Eren, "Sanal gerçeklik gözlüğü fabrikanın tamamen bir yansımasını gösteriyor. Uygulamanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Simülatördeki joystick ve düğmeler vinç kabindekiyle aynı. Hatta kabindeki titreşimi de hissedebiliyorsunuz. Simülatörde ekranda insanların geçişleri görünüyor, korna ve diğer ayrıntılar bire bir sağlanmış durumda." diyerek sözlerini tamamladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 13:10
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını