banner1322
x

OMRON VE AM-FLOW'DAN AKILLI SİSTEM ÇÖZÜMLERİ

Eklemeli imalat otomasyonunda önde gelen firmalardan AM- Flow, OMRON'un desteğiyle müşterilerine AMR ve AM-ROUTE çözümü sunuyor.

OMRON VE AM-FLOW'DAN AKILLI SİSTEM ÇÖZÜMLERİ
Endüstrideara

AM-Flow, OMRON'un desteğiyle müşterilerine eksiksiz bir otonom mobil robot (AMR) ve AM-ROUTE çözümü sunarak akıllı bir fabrikanın önemli bir ihtiyacını karşılıyor.

"EKLEMELİ ÜRETİMİN TÜM POTANSİYELİNİ SUNUYORUZ"

Endüstri 4.0; kolaylaştırılmış süreçler, etkili veri analizleri ve sıfır duruş süresiyle 7/24 çalışan üretim hatları vaat ediyor. Tarihi "endüstriyel devrimlerin" aksine bu ürün üreticilere zaman tanır ve seçenek sunar. Bunun nedeni, ister yeni ve teknoloji harikası bir tesiste, ister daha geleneksel bir üretim düzeninde donanım iyileştirme olarak kurulmuş olsun, otomasyonun avantajlarının aşamalı olarak veya tamamen benimsenebilmesidir. Bu geçişi kolaylaştıran AM-Flow, eklemeli üretim dünyasındaki yeni nesil üreticilere çözümler sunarak piyasada ses getirmektedir.

Faaliyetlerine 2018'de başlayan AM-Flow, şu anda eklemeli üretim otomasyonunda lider konumunda bulunuyor ve 3B baskının endüstriyel yüzü olarak nitelendiriliyor.

AM-Flow CEO'su Stefan Rink, "Misyonumuz, küresel eklemeli üretim endüstrisine en yeni Endüstri 4.0 teknolojisini sunmaktır. Uçtan uca dijitalleştirilmiş eklemeli üretim (3B Baskı) süreçleri oluşturuyor ve tasarımda daha etkili iş birliğinden sürdürülebilir üretime kadar eklemeli üretimin tüm potansiyelini elde etmeyi destekliyoruz." dedi. 

ÜRETİM ALANI İHTİYACI VE MANUEL İŞÇİLİK SORUNU

Endüstriyel 3B yazıcılar kullanan üreticiler için yüksek çeşitliliğe sahip, yüksek hacimli ürünler dünyası benzersiz zorluklar yaratır. Normalde, bir fabrika sürecini otomatikleştirmeye başladığınızda ilk adım ürün portföyünü standartlaştırmaktır. Eklemeli üretimdeyse varyasyon işin doğasında vardır. Örneğin şu anda, sonsuz sayıda geometri ve malzeme çeşidi günlük olarak büyük hacimlerde yazdırılmaktadır.

AM-Flow CCO'su Carlos Zwikker, "Çok çeşitli parçaları birden fazla kez üreten veya bunları aynı yazıcıdan 3B olarak yazdıran bir fabrikanız olduğunda, bunların paketlenip müşteriye gönderilmeden önce çıkarılması, temizlenmesi, tanımlanması, sıralanması, tamburlanması ve genellikle boyanması gerekir. Bu, çok büyük bir üretim alanını kaplayan ve daha da fazla manuel işçilik gerektiren çok sayıda süreç demektir." ifadelerini kullandı.

Bu nedenle, AM-Flow'un iyi tanımlanmış sistem çözümlerinin desteklediği net hedefleri vardır.

YENİ BİR YAKLAŞIM GETİRİYOR

Eklemeli üretim sürecinin her aşaması için modüler çözümler sunan AM-Flow, otomasyona yönelik mantıklı bir yaklaşıma sahiptir. Otomatik tanımlama, parçanın yalnızca geometrisine dayalı makine görsel denetimi, sıralama, toplama, ambalajlama, etiketleme ve taşıma olmak üzere aşamaların her biri müşterilerin seçebileceği ayrı modüllerdir. Ayrıca, müşterilerin ilk adımı atmalarına yardımcı olan akıllı iş modelleriyle yeni nesil bir işletme anlayışı sergiliyorlar.

Bu durumu Carlos Zwikker, "Büyük bir ön yatırım yapma konusunda emin olmayan müşterilerimize, çözümlerimizi kullanım başına ödeme modeli sunuyoruz." diye açıkladı. Bu, "büyüdükçe öde" anlaşması kapsamında minimum düzeyde ön yatırım yaparken AM-PICK, AM-VISION, AM-SORT, AM-BAGGING ve AM-ROUTE'un tüm avantajlarından yararlanabilecekleri anlamına geliyor.

AKILLI EKLEMELİ ÜRETİM FABRİKASINA GİDEN YOL

Müşterilerin sayısı arttıkça, işletmeleri büyür ve üretim ile iş akışına dair ayrıntılı bilgilere yönelik ihtiyaçları da artar. Bu noktada AM-EXPERT hizmeti büyük fayda sağlayabilir.

"Mevcut iş akışlarını analiz etmek ve iyileştirme potansiyeli aramak için müşterilerle birlikte çalışıyoruz" diyen Carlos Zwikker, "İşletme vakalarını geliştirmelerine yardımcı olarak otomasyondan en fazla fayda sağlayabilecek alanlar arıyoruz. Son müşterilerimiz şimdiden dünya genelinde gün boyu tasarım yapmakta ve 3B yazıcılar 7/24 çalışmaktadır." diye devam etti.

Akıllı bir fabrikaya ulaşmanın son adımı, yazıcılar ve dağıtım merkezi arasında kalan manuel süreç adımlarını otomatikleştirmektir. Bu, parça başına maliyeti önemli ölçüde azaltacak ve AM'nin daha da benimsenmesini sağlayacaktır.

"AMR VE AMR-ROUTE ÇÖZÜMÜNÜ SUNUYORUZ"

Boyut olarak genişlemiş ya da üretim katına yayılmış süreçleri olan işletmeler için AM-ROUTE, en iyi tesis içi ulaşım çözümüdür. OMRON'un desteği sayesinde, özellikle bir görev (tesis içinde malları bir noktadan başka bir noktaya yönlendirme, fabrika içi taşıma) artık aynı seviyede insan etkileşimine ihtiyaç duymamaktadır.

Stefan Rink, "Yarı tamamlanmış malların malzemelerini bir üretim sürecinden diğerine veya dağıtım merkezine taşıma işi artık otomatik hale geldi. OMRON'un yardımıyla tamamen otonom bir mobil robot (AMR) ve AM-ROUTE çözümünü sunuyoruz" diye açıkladı.

KAPALI DÖNGÜ VE TAKİP İZLEME

OMRON Hollanda'da Bölgesel Hesap Yöneticisi Ronald Mol'a göre, söz konusu ortaklık mükemmel bir uyum ortaya koyuyor. Mol, konuyla ilgili olarak "Müşterilerine LD-60 Otonom Mobil Robotumuzun (AMR) avantajlarını sunmak için AM-Flow ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. LD serisindeki bu ünite 60 kg'lık yük kapasitesine, doğal özellik navigasyonuna sahiptir ve tesiste herhangi bir değişiklik gerektirmeden endüstriyel bir ortamda kolayca kurulabilir." şeklinde konuştu.

LD-60, kendi kendine haritalama ve kendi kendini yönlendirme özelliğine sahip bir otonom robottur ve engel algılama için bir emniyet tarama lazeri ve alçak ön lazer kullanarak rotasını otomatik olarak planlayıp çarpışmaları önler. Fabrika sistemine Wi-Fi ile bağlanan bu sistem, her aşamada tüm parçaların tam olarak izlenebilirliğini sağlarken istasyonlar arasında (1,8 m/sn'de) nakliye aracı olarak programlanabilir ve parçaları toplayıp teslim edebilir.

"OTOMASYONA GEÇİŞ İLE MÜKEMMEL BİR UYUM SAĞLIYOR"

"Bu, akıllı bir sistemde çalışan akıllı bir araçtır" diyen Ronald  Mol, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Boşta kalma süresini kısaltarak ve insan hatasını ortadan kaldırarak makinanın çalışma süresini en üst düzeye çıkarır. AM-Flow tarafından sunulan hizmet ve çözüm portföyünün tamamı, giderek yaygınlaşan otomasyona geçiş ile mükemmel bir uyum sağlamaktadır ve OMRON'un AMR'leri bu portföyün gurur verici bir parçasıdır. AM-Flow'u ve müşterilerini, Endüstri 4.0'ın dönüştürücü gücünden yararlanmak isteyen tüm işletmeler gibi desteklemeye devam edeceğiz."


 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 09:57
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını