Leuze Electronic: Endüstri 4.0 sensörlerin devrimidir

Leuze Elektronic’in Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Tolga Çorman, Endüstri 4.0 ile akıllı sensörlerin iç içeliğini anlatıp, Endüstri 4.0’ı sensörlerin devrimi olarak tanımlıyor

Leuze Electronic: Endüstri 4.0 sensörlerin devrimidir
Endüstrideara

60’lı yılların başında Güney Almanya’da, kendi makinalarında kullanılmak üzere geliştirdiği sensörlerle işe başlayan Leuze Electronic, bugün uluslararası camianın önde gelen şirketlerinden birine dönüştü. Dünyanın her noktasında, hem kendi ofisleri hem de distürbitörleri ile var olan, başarısını sürekli geleceğe yatırım yapan ve teknoloji üretmesine borçlu olan, Leuze Electronic Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Tolga Çorman, ST Endüstri Radyo’nun konuğu oldu.
 Endüstri 4.0’ın başarısı sensörlere bağlı
Endüstri 4.0’ı, endüstrinin devrimi olarak yorumlayan Tolga Çorman, endüstri 4.0’ın başarısını da tamamen sensörlere bağlıyor. Sensörlerin, sanayi reformunda üretimde kullanılacak makinalara veri tedariği sağlayacak duyu organları olarak betimliyor. Hem makine hem de üretim süreci hakkında verileri temin etmesi nedeniyle sensörleri, Endüstri 4.0’ın anahtarı olarak yorumluyor. Çorman, Leuze’deki akıllı sensörlerin yapısını, çift yönlü haberleşme ara yüzlerine ve kullanıcı isteğine bağlı yazılım fonksiyonlarına sahip olduğunu belirterek, “Makinaya kusursuz bir şekilde entegre olan akıllı sensörler otomatik izleme ve yapılandırma özellikleri ile prosesin hızlı, güvenilir, daha kolay bir şekilde işlemesini sağlayacaktır. Mesela, büyük ölçekli bir fabrikada Leuze Elektronic Akıllı IO-LINK Sensörler kullanarak anormal çalışma durumlarını online ve otomatik olarak kullanıcıya, bakımcıya raporlanması ve bu haberleşme sistemi sayesinde, örneğin üretimdeki aksaklıkların, duruşların önlenmesidir” sözleriyle, Endüstri 4.0 ile akıllı sensörlerin iç içeliğine işaret ediyor. Çorman, bu yapının verimliliği artırıp, maliyetleri azalttığını, şu örnekle anlatıyor: Leuze Electronic olarak, hareketli ortamlarda kullanılan kablolardaki yıpranmayı önceden tespit edip, işlevini tamamen yitirmeden kullanıcıya bildiriyoruz.  Akıllı sensörler, Endüstri 4.0 ile birlikte üretimde birçok avantaj sağlayacak . Hiç şüphesiz dördüncü sanayi devrimine tanıklık ettiğimiz şu günlerde sensörler bu devrimin en önemli bileşenlerinden biridir.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 14:05
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını