Kobilerde Dijitalleşme ve E-İhracat Forumu

TÜMSİAD’ın düzenlediği “Kobilerde Dijitalleşme ve E-ihracat” forumu İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleşti.

Kobilerde Dijitalleşme ve E-İhracat Forumu
Endüstrideara

Tüm Sanayici İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD),düzenlediği “Kobilerde Dijitalleşme ve E-ihracat” forumu, “Büyük Türkiye için Üretmeye Devam” mottosuyla dördüncü defa gerçekleştirildi. Organizasyon, İstanbul Ticaret Odası işbirliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Forumdan, dijital yatırımlar ve e-ihracata yönelik yerli ve milli üretimin önemine dair çarpıcı mesajlar verildi.


Açılış konuşmasını TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan’ın yaptığı etkinliğe sanayi, iş dünyası, akademi ve özel sektör yoğun ilgi gösterdi. Kobileri Dijitalleştirme ve E-İhracat Forumu’nda Sefamerve CEO’su Mehmet Emin Okur, UPS Ülke Pazarlama Müdürü Engin Kolat, T-SOFT CEO’su Ömer Arıkan ve Kenetchi İnternational CEO’su Kaan Sürmeli e-ihracat deneyimlerini, şirketlerindeki uygulama süreçlerini ve başarı hikâyelerini katılımcılarla paylaştı.


TÜMSİAD öncülüğünde konuyla ilgilenen tüm KOBİ’lerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen forumda T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “İş dünyasında dijitalleşme ve e-ihracat” hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 “GÜÇLÜ EKONOMİ İÇİN ÜRETEN TÜRKİYE”

Forumun açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, hayata geçirilen bu etkinliğin bir başlangıç olduğunu ve yıl içinde hayata geçecek birçok etkinliğin bir lansmanı olduğunu söyledi. Doğan, “Küresel ölçekte ekonomik daralmanın yaşandığı dünyada ülkemiz bir yandan bağımsızlık mücadelesi verirken, diğer yandan da büyümeye çalışıyor.

Yeni ve büyük Türkiye vizyonunu hayata geçirmemiz için ekonomimizin güçlü olması gerektiğini biliyor ve güçlü ekonomi için de üreten iş dünyasının oluşması gerektiğine inanıyoruz. Ekonomimizin önceliklerini tespit etmek ve eylem planlarının oluşturulmasına katkı sağlamak için kamu-üniversite ve özel sektör taraflarındaki paydaşların bir araya getirilmesini çok önemsiyoruz” dedi. 

 “BAĞIMLILIKTAN KURTULUYOR VE MİLLİ ÜRETİME YÖNELİYORUZ”

Etkinlikte konuşan T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ başlıklı bir sunum yaptı. Kobilerin dijitalleşmesi ve e-ihracat üzerine önemli mesajlar veren Kacır, “Dijitalleşmenin özü rekabetçi başarıyı hayata geçirmekten geçiyor’’ dedi. Kacır sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Dijital dönüşümü hangi kaynaklarla gerçekleştirdiğimiz de çok önemli bir konudur. Yerli ve milli yazılım ve donanımlarla mı yoksa farklı kaynaklarla? Bu konu dijitalleşme kadar önemlidir. Yerli üretimle yüksek teknoloji ihracatındaki payımızı arttırmamız gerekiyor.

Milli teknoloji, güçlü teknoloji hedefimiz. Tam bağımsızlığımız için stratejik ürünlerin yerli ve milli olması gerekiyor ve bakanlık olarak bunun için çalışıyoruz. Stratejik ürün geliştirilmesinde savunma sanayi kadar finans, sağlık, enerji sektöründeki kritik ürünlerin yerli olarak üretilmesi de kritik rol oynuyor.’’ Değerlendirmelerinde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 09:49
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını