banner1013
x

İSTANBUL İHRACATÇILARI ARTIŞ YAKALDI

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın ilk 8 ayında bir önceki yıla göre ihracat rakamlarını yüzde 3,7 artırdı. İİB, 7 ihracatçı birliği ile toplam 4 milyar 850 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

İSTANBUL İHRACATÇILARI ARTIŞ YAKALDI
EndüstrideAra2

İSTANBUL (AA) - İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın 8 ayında bir önceki yılın aynı aylarına göre ihracat oranını yüzde 3,7 artırdı. İİB, bünyesinde  bulunan 7 ihracatçı birliği ile toplamda 4 milyar 850 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Konuyla ilgili detaylı bilgiler veren İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu, yılı ihracat artış ile kapatmayı öngördüklerini belirtti. Mutlu ayrıca, Koronavirüs salgınından dolayı 2020 yılında dünya ekonomisinin olumsuz etkilendiğini hatırlattı ve İBB olarak 8 ay içerisinde bir önceki yola göre 3,7 oranında daha fazla ihracat gerçekleştirdiliğini söyledi. Bu başarıdan dolayı da tüm ihracatçıları tebrik etti. Mutlu, " Pandemi dolayısıyla yurt dışında yapmayı planladığımız sanal ticaret heyetleri, tanıtım faaliyetleri, hedef pazarlarımıza yönelik sanal alım heyetleri gibi etkinliklerimizi dijital ortama taşıdık. Mevcut olan pazarlarda varlığımızı güçlendirerek yeni pazarlarla beraber yıl sonuna doğru emin adımlarla yürüyoruz." dedi. 

HEDEF PAZARDA IRAK, ABD, NORVEÇ VAR 

Birlikten yapılan açıklamaya göre, İİB, genel sekreterlikler bazında ihracat gerçekleştiren ve oranı en fazla artıran üçüncü birlik oldu. Yılın 8 ayında 188 ülke pazarına ürün satan İstanbul ihracatçılarının, ülke ihracatındaki payı yüzde 5,1 olarak gerçekleştirildi. Irak'a yapılan ihracat yılın ilk 8 ayı içerisinde 356,4 milyon dolar olarak gerçekleştirildi. Ürünler arasında kümes hayvanları, hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri oldu. İİB tarafından yapılan ihracatta Almanya'ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri oldu. ABD ise hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünler aldı. Suudi Arabistan'a ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 09:25
YORUM EKLE

Radyo

Halıcı

Dergiler