banner1322
x

İSO VE ENOSAD’ın dijital dönüşüm webinarları devam ediyor

İstanbul Sanayi Odası ve ENOSAD tarafından düzenlenen webinar dizisi, “Orman, Kağıt Ürünleri, Mobilya ve Basım Sanayii”nde dijital dönüşüm ile devam etti.

İSO VE ENOSAD’ın dijital dönüşüm webinarları devam ediyor
Enerji Zirvesi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği’nin (ENOSAD) katkıları ve İAS Yazılım iş birliği ile düzenlenen “Sanayide Sektörel Dijital Dönüşüm Uygulamaları Webinar Dizisi”nin üçüncüsünde “Orman, Kağıt Ürünleri, Mobilya ve Basım Sanayii”nde dijital dönüşüm uygulamaları konuşuldu.

Moderatörlüğünü Eğitimci, Yazar ve Danışman Yekta Özözer’in üstlendiği webinara; IAS Yazılım Genel Müdürü İlker Er, Doruk & ProManage Proje Kıdemli Danışmanı Ahmet Parlak, HKSM Proje ve Satış Mühendisi Kübra Çınar ve EKMOB Saha Ekip Yönetimi Kurucu Ortağı Sunay Şener konuşmacı olarak katıldı.

“FIRSATLAR VE OLASILIKLAR DÖNEMİNDEYİZ”

Konuşmasında dijital dönüşümü, fırsatlar ve olasılıklar dönemi olarak nitelendiren IAS Yazılım Genel Müdürü İlker Er, sınırlayanın sadece kişinin hayal gücü olacağını ifade ederek şunları kaydetti: “Dijital dönüşümün reel olarak kimse, nereye gideceğini kestiremez. Ancak hayatımızın her alanında, her yerde olacak ve hayatımızı kolaylaştıracak diyebilirim. İnsanlara ihtiyaç azalmayacak, işsizliğe neden olmayacak. Kendi ihtiyaçları doğrultusunda iş alanlarını ve istihdamını oluşturacak. Yaratıcılığa ve hayal gücüne imkan veren işler artacak. İnsanlar, işin hamallık kısmından kurtulacak. Daha spesifik, daha kreatif işler olacak.” 

ERP yazılımının, sayacından robotlara kadar en küçüğünden en büyüğüne fabrikadaki bütün ekipmanlarla iletişim kurmak zorunda olduğunun altını çizen Er, günümüzde birçok işin mobil olarak yapıldığını, kendi yazılımlarının da mobil cihazlara uyumlu olarak çalıştığını dile getirdi.

“ENTEGRE TESİSLERDE, DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ”

Doruk & ProManage Proje Kıdemli Danışmanı Ahmet Parlak, sektörün en önemli problemlerden birinin entegre tesisler olmasından kaynaklandığını ve en küçük bir sorun da dahi bütün tesisin durduğunun, bu nedenle dijital dönüşümün gerekliliğinin altını çizdi.

Dijital dönüşümden korkulmaması gerektiğini vurgulayan Parlak, bu konuda hızlı hareket edilmesi, somut ve emin adımlarla ilerlenmesi gerekliliğini söyledi ve şöyle devam etti: “Sistemlerin, kayıpları azaltacak dijital sistemlerle desteklenerek yönetebilmesi önemli. Toplanan verilerle birlikte, tahminlemeye doğru gidilecek. Ancak mutlaka insanın tespiti, muhakemesi işin içinde olacak. Makinalarımız daha az duracak. Ne kadar çok çalıştırabilirsek, işletme o kadar para kazanacak. Dijital araçları ve onlardan toplanan verileri kullanarak analiz ederek kök nedenlere inmek önem taşıyor. Özellikle ham maddesini ağaç olmasından dolayı sektör en kritik ham maddeyi kullanan sektör. Kayıpsız hatasız, kusursuz olması ve kalitenin sağlanması için dijitalleşmeyi kullanması gerek. Kalitenin dijitalleşmeyle bütünleşmesi gerekiyor.”

“EN KRİTİK NOKTA: VERİYİ DEĞERLENDİRMEK”

Dijital dönüşümün tahmini zor, öngörülmesi güç seviyelere ulaşacağını söyleyen HKSM Proje ve Satış Mühendisi Kübra Çınar, en kritik ve önemli noktanın veriyi toplamak değil, değerlendirmek olduğunu vurguladı.

Verinin analiz edilmesinin çok değerli olduğunun altını çizen Çınar, makinayı durdurmadan, üretim kalitesinden ödün vermeden, verinin toplanabilmesinin ve analiz edilebilmesinin önemini ifade etti. 

“İNSAN İŞİN İÇİNDE MUTLAKA OLACAK!” 

EKMOB Saha Ekip Yönetimi Kurucu Ortağı Sunay Şener ise, dönüşüme hazır olmanın zorunluluk olmadığını, bu konuda çalışan ve alanında uzman danışmanlık firmalarının bulunduğunu belirtti. 

Dijital dönüşümün insansız olamayacağını, insan faktörünün mutlaka işin içinde olacağını dile getiren Şener, eldeki kaynaklar doğrultusunda karar verebilme, yönlendirme ve tahminleme yapabilmenin önemine değindi.

Bütüncül kanal pazarlama stratejisinden (OmniChannel) de bahseden Şener, tüm dağıtım ve iletişim kanallarının entegre ve kesintisiz bir şekilde kullanılarak kusursuz bir müşteri deneyimi sunulmasının firmalara sağlayacağı faydaları anlattı.

ÜCRETSİZ KAYIT YAPTIRILABİLİYOR

İSO, ENOSAD ve IAS Yazılım iş birliğiyle, farklı sektörlerde dijital uygulamaların alanında uzman isimlerle konuşulacağı webinar dizisi, 16 Temmuz’a kadar devam edecek. 

Serinin dördüncü webinarı, 25 Haziran’daki “Kimyasal Ürünler, Plastik ve Kauçuk Ürünleri Sanayii” ile devam edecek.

Webinarlara katılmak isteyenler, İSO’nun web adresi üzerinden ücretsiz kayıt yaptırabiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 10:25
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını