banner1322
x

“İnsan kaynağı altyapısının değişmesini de sağlayacak”

Altınay Teknoloji Grubu Koordinatörü Lütfi Okay, dijitalleşmenin üretim hatlarının yanı sıra insan kaynağının da bilgi ve yetkinlik altyapısında köklü değişikliklere neden olacağını söyledi.

“İnsan kaynağı altyapısının değişmesini de sağlayacak”
Endüstri 40 Zirvesi

Altınay Teknoloji Grubu Koordinatörü Lütfi Okay, dijitalleşmenin üretim hatlarının yanı sıra insan kaynağının da bilgi ve yetkinlik altyapısında köklü değişikliklere gitmesine neden olacağını söyledi.

Okay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Endüstri 3.0 kapsamında otomasyon teknolojilerine giriş yapmış ve bu konuda kurum içinde belli bir yaygınlık ve olgunluğa gelen firmaların, bir sonraki hedefi dijitalleşme yolunda ilerlemek olacaktır. Bu sayede otomasyon yapısı oluşmuş olan bir üretim altyapısının kontrol edilebilirliği ve üretim altyapısından alınan verilerin işlenerek hat verimliliklerinin arttırılması ve bunun kapasiteye yansıtılması, kestirimci bakımlar ile arıza olmadan müdahalelerin yapılarak duruşların azaltılması veya ortadan kaldırılması gibi avantajlar elde edilecektir. Bu hatlarda çalışanlar ise, otomasyona geçirilmiş ve dijitalleştirilmiş bu hatlarda emek yoğun işlerden ziyade, sürdürebilir bir üretim altyapısının vazgeçilmez bir unsuru olmaya devam edecektir. Şu anda yaşadığımız ve gelecekte olmasını beklediğimiz gelişmeler ile bu dijitalleşme kapsamında, fabrika altyapılarının da hızlı bir değişim içinde olması ve mevcut otomasyonlu üretim hatlarından, çok türevli üretebilen ve çok daha esnek ürünlerin oluşturulabileceği üretim bileşenlerine doğru yönelim gerçekleşecektir.  Bu da şüphesiz alışageldiğimiz üretim altyapılarından, otomasyon seviyelerinin daha yüksek olacağı, dijitalleşme ile daha etkin ve kontrol altında olacak bir üretim altyapısına doğru ilerlemeyi getirecektir. Bu hatlardaki insan kaynağının da daha üst yetkinliklere haiz olması gerekecektir. Verilerin işlenmesi, yorumlanması ve bu yorumlara istinaden önlem ve çözümler bulunması gibi görevlerde etkin olabilecek insan kaynağına ihtiyaç olacaktır. Dijitalleşme, sadece üretim hatlarının altyapısını değil, aynı zamanda insan kaynağının da bilgi ve yetkinlik altyapısında köklü değişikliklere gitmesine neden olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 10:58
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını