İlaç sektöründe verim artışı için dijitalleşme şart

Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, ilaç sektörünün üretimde verimlilik elde ederek sürdürülebilir bir şekilde büyümesi ve rekabet edebilmesi için tek yolun üretim ve yönetim sistemlerini dijitalleştirmekten geçtiğini vurguladı.

İlaç sektöründe verim artışı için dijitalleşme şart
EndüstrideAra2

Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiren ve 22 yıldır dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştirerek sanayicileri geleceğe hazırlayan Doruk, çözümlerinin ilaç sektöründe sağladığı kazanımlara dikkat çekiyor.

Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, dijitalleşmeye diğer sektörlere göre daha geç adım atan ilaç sektörünün üretimde verimlilik elde ederek sürdürülebilir bir şekilde büyümesi ve rekabet edebilmesi için tek yolun üretim ve yönetim sistemlerini dijitalleştirmekten geçtiğini vurguladı ve ProManage ile imza attıkları başarı hikayelerini paylaştı. 

Yeni dünya düzeniyle birlikte ilaç sektöründe üretim verimliliğinin daha da büyük önem kazandığının altını çizen Özden; yapay zeka, artırılmış gerçeklik, IIoT, makina öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojileriyle tam entegre olan dünyadaki tek akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sağladıkları katma değeri paylaşarak şunları söyledi:

“Otomotiv, beyaz eşya, plastik, kimya, gıda ve ambalaj gibi pek çok sektörün yanı sıra ilaç sektörüne de yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz. Üreticilerin güncel ihtiyaç ve talepleri, teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında sistemlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Sisteme yeni özellik ve işlevler eklenmesi sayesinde işletmelerin dijital Üretim Operasyonları Yönetimi’ni (MOM-Manufacturing Operations Management) ve Üretim Yürütme Sistemleri’ni (MES-Manufacturing Execution System) çağın gereklerine uygun şekilde gerçekleştiriyoruz.”

Şirketlerin küresel rekabette öne çıkabilmeleri için daha iyi ürün tasarımı ve daha gelişmiş inovasyonun yanı sıra maliyet yönetimi için kayıpların minimize edilmesi ve teslim sürelerinin kısalmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Özden, “Akıllı ve dijital üretim yönetimi sistemi ProManage ile hem zaman, kaynak ve kalite kayıplarının engellenmesi hem de termin süresi konusunda üreticileri destekliyoruz. Kağıtsız işletmelere geçiş sağlayan ürün ve çözümlerimizle üretim planlama, üretim izleme, üretim performans takibi, duruş analizi ve kayıp analizi yaparak işletmelere kayıplarını bulma ve yok etme fırsatı sunuyoruz. Fabrikalar ve üretim işletmelerinde hız ve verimlilik artışı sağlayan sistemlerimiz, maliyetlerin azalmasına ve teslim sürelerinin önemli ölçüde kısalmasına imkan tanıyor.” ifadelerini kullandı.

PAKETLEME HATLARINDA %15 OEE ARTIŞI 

Otomotiv ve beyaz eşya sektöründe çeviklik ve verimlilik üzerine elde ettikleri bilgi birikimini ilaç sektöründe de kullandıklarını söyleyen Özden, şirketlerin ProManage’ı tercih etme nedenleri arasında üretim hattına hızlı uyum, hızlı kurulum ve hızlı sonuç almanın önemli faktörler arasında yer aldığını belirtti ve imza attıkları başarılara değindi.

Özden; “Dijital dönüşümünü gerçekleştirdiğimiz büyük ve köklü bir ilaç şirketinde; şeffaflık ve doğru veri akışı, uzaktan kontrol ve online izleme, anında müdahale ve çeviklik, performans takibi ve bunun sonucunda performans iyileştirme ile çalışanların dahil edildiği bir sistem başarıyla oluşturuldu. ProManage ile daha önce mümkün olmayan anlık raporlamaların yanı sıra günlük, haftalık ve aylık analizlerle doğru verinin büyük yararı görüldü. ProManage ile firma hızlı bir şekilde ve doğru verilerle ayrıntılı Toplam Ekipman Etkinliği (OEE) analizi ve kesinti raporları hazırlayabilir hale geldi. Sadece yöneticilerin değil, mavi yaka çalışanların da makina ve performans raporlarına anlık olarak erişebilmelerini sağladık. Bu şirkette, paketleme hatlarında yüzde 15 Toplam Ekipman Etkinliği (OEE) artışı sağlandı” dedi. 

BİR SENEDE %10 PERFORMANS ARTIŞ SAĞLANDI

Bir başka ilaç şirketinde ise sistem kurulduktan sonra bir sene içinde dikkat çeken bir verimlilik artışı sağladıklarını paylaşan Aylin Tülay Özden, bu şirketin ProManage çözümünü tercih etme nedenlerini paylaştı. “Başka bir yerli ilaç şirketi; anlık izleme, performans takibi, daha uzun süre üretim, iş akışlarının otomatikleştirilmesi, çevre hassasiyeti, departman ve çalışan performans takibi nedeniyle ProManage çözümümüzü tercih etti. Altı ayda tüm sistem analizi, donanım tasarımı, yazılım uygulamaları gerçekleştirildi ve şirket hedeflerine uygun olarak çalışmalar hızla hayata geçirildi. Sistem kurulduktan sonra ise bir sene içinde yüzde 10 Toplam Etkin Ekipman Performansı (OEE-TEEP) artışı sağlandı.” 

SORUN OLUŞMADAN ÖNLEMİNİ ALAN İŞLETMELER AVANTAJ SAĞLIYOR

İşletmelerin üretimlerini daha hızlı, çevik, kaliteli ve verimli yönetmeleri için dijital yazılım ve donanım araçları geliştirdiklerini belirten Özden, ProManage sisteminin detaylarını paylaştı; “ProManage; işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor ve bu açıkların iyileştirilmesi için işletmeyi uyarı mesajları ve farklı yollarla bilgilendiriyor. ProManage ile anlık üretim organizasyonlarının yapılmasına ek olarak işletmede normalde fark edilmeyen hız düşümü, duruş, arıza, bekleme ve kalite kayıpları nedenleriyle birlikte görünür hale geliyor ve analizler yapılarak kök nedenlerinin tespit edilmesi yoluyla önlem alınması ve sorunların giderilmesi mümkün oluyor.” 

“PROAKTİF İŞLETMELERE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

İşletmelerin, sorunları ancak oluştukça çözebilen reaktif şirketlerden verilere dayalı takip yapabilen proaktif işletmelere dönüştüğünü söyleyen Özden, yapay zeka ve görüntü işleme gibi son teknoloji çözümleriyle artık kestirimci yani prediktif işletmelere dönüşün başladığını, gelecekte ise olacakları önceden kestirdiği gibi bu kestirime göre yapılması gerekenlere de kendisi karar veren preskriptif işletmelere dönüşümün olacağını belirtti.

İlaç sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin dijital dönüşüm yol haritalarını belirlemelerinin önemini vurgulayan Özden, işletmelere bu alanda mentorluk yaptıklarını belirtti.

Proaktif bir işletmede verilerin gerçek zamanlı işlendiğini, sorunların oluşmadan çözülebildiğini, aynı zamanda maliyet tasarrufu sağlandığını ve termin sürelerinin kısaldığını söyleyen Özden, sözlerine şöyle devam etti: “ProManage ile sorunların oluştuktan sonra çözülebildiği değil, verilere dayalı kestirimci yani prediktif bir sistem sağlıyoruz. ProManage yapay zeka uygulaması sayesinde fabrikaların gelecekte neler olabileceğini kestiren yani kestirimci algoritmaların temelini oluşturan altyapıya geçiş sağlamaları mümkün oluyor. ProManage ile üretimde takip sağlanmasının yanı sıra üretim, bakım, kalite ve test operasyonlarının yönetiminde maliyetler düşürülüyor ve performans artıyor.” 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 22:29
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler