banner1116
x

HAZIR BİR DİJİTAL ÇÖZÜM YOK: KOBİ’LER GEÇ KALMADINIZ

Dijital Dönüşüm, Endüstri 4.0 Uzmanı ve Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, KOBİ’lere dijital dönüşüm sürecinde rehber niteliği taşıyan, dikkat edilmesi gereken kriterleri anlattı.

HAZIR BİR DİJİTAL ÇÖZÜM YOK: KOBİ’LER GEÇ KALMADINIZ
Robot Zirvesi

Dr. Hüseyin Halıcı her şeyden önce KOBİ’lerin geç kalma psikolojisine girmemeleri ve panik yapmamaları gerektiği konusunda uyarırken, yanlış yatırımı önlemek amacıyla detaylı araştırmalar gerçekleştirmelerinin süreçte büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

“ÖNCELİKLE DOĞRU ANALİZ VE DURUM TESPİTİ YAPILMALI”

Süreçte birlikte iş birliği yapılacak, beraber yürünecek danışmanlık ve uygulama firmalarını doğru seçmenin önemine değinen Dr. Halıcı, yanlış bir firmayla yol almanın zaman kaybından ziyade, kendilerine büyük maddi kayıplara da yol açabileceğine ve telafisinin çok zor olabileceğine dikkat çekti.

Dijital dönüşümün standart ve/veya hazır bir reçetesi, çözümü olmadığının altını çizen Dr. Halıcı, doğru analiz ve durum tespiti yapılmadan çözüm almanın yanlış olacağını söyledi.

“BİLEŞENLERİN, TAM VE EKSİKSİZ ÇALIŞMASI ŞART!”

Dr.Halıcı, dijital dönüşüm talebi ile ilgili çözümleri ise şöyle sıraladı: “Sanayide Dijital Dönüşüm (Endüstri4.0) çözümü talep edildiğinde, istenilen çözüm üç grupta toplanıyor. Bu bileşenlerin tamamının sağlanması durumunda, doğru çözümün elde edileceği göz ardı edilmemelidir. Bunlar; Mekanik-Robot, Elektrik-Otomasyon, Bilişim-İletişim ve Yapay Zeka.”

Söz konusu bileşenlerden birinin eksik olması ya da birbirleriyle tam uyumlu şekilde çalışmaması halinde tam anlamıyla bir çözüm gerçekleşmeyeceğini söyleyen Dr. Halıcı, “Bu bileşenlerden birinin eksik olması ve/veya birbirleriyle uyumlu olarak çalışmaması durumunda, tam anlamıyla bir çözüm olmayacağı bilinmelidir. Bileşenleri dikkate aldığımızda, Sanayide Dijital Dönüşüm (Endüstri 4.0) akıllı sistemleri, yapay zeka uygulamalarıyla destekleyerek bir otonomi sistemi olarak görebiliriz.” ifadelerini kullandı. 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 16:14
YORUM EKLE

Radyo

Halıcı

Dergiler